Ողջամիտ հիմքեր ունեմ կարծելու, որ կարգապահական վարույթ հարուցելու որոշումը միջամտություն է իմ անկախությանը, համարձակ որոշումներ կայացնելուն. Դատավոր Արման Հովհաննիսյան
07/05/2021 14:25
Դատավոր Արման Հովհաննիսյանը կարդացել է իր նկատմամբ կարգապահական վարույթ հարուցելու որոշումն ու չի հասկացել, այդ մասին լրագրողներին ասաց ինքը՝ Հովհաննիսյանը։
«Չեմ հասկացել, թե ինչում են ինձ մեղադրում», - ասաց նա։
Դատավորը նշեց՝ եթե կգտնվի մեկ իրավաբան, ով կասի, որ դատական ակտը չպատճառաբանված է, ուրախ կլինի իմանալ, թե ով է։
Հարցին՝ կարո՞ղ ենք սա կապել քաղաքական պրոցեսների հետ, Արման Հովհաննիսյանն արձագանքեց.
«Ես որէև բան չեմ բացառում։ Այո, ես ունեմ ողջամիտ հիմքեր կարծելու, որ սա միջամտություն է իմ անկախությանը, իմ անկաշկանդ աշխատանքին, համարձակ որոշումներ կայացնելուն», - ասաց դատավորը։
Հիշեցնենք՝ ՀՀ արդարադատության նախարար Ռուստամ Բադասյանը որոշել է կարգապահական վարույթ հարուցել Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Արման Հովհաննիսյանի նկատմամբ։ Կարգապահական վարույթի համար պատճառ է դարձել ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանի՝ ՀՀ արդարադատության նախարարին ներկայացված զեկուցագիրը՝ կապված «Սիսական» ջոկատի հրամանատար Աշոտ Մինասյանի՝ «Աշոտ Երկաթի» գործով ԱԱԾ-ի կողմից ներկայացված՝ Մինասյանի նկատմամբ կալանավորումը որպես խափանման միջոց ընտրելու միջնորդությունը մերժելու որոշման հետ։

У меня есть разумные основания считать решение о возбуждение дисциплинарного производства вмешательством в мою независимость, принятие смелых решений – судья Арман Ованнисян
07/05/2021 17:40
Судья Арман Ованнисян прочитал решение о возбуждении дисциплинарного производства в его отношении и не понял, об этом заявил журналистам сам Арман Ованнисян.
«Я не понял, в чем меня обвиняют», - сказал судья.
Арман Ованнисян отметил, что если найдется юрист, который скажет, что судебный акт не мотивирован, он будет раз узнать, кто это.
На вопрос, можно ли связывать это с политическим процессом, Арман Ованнисян ответил:
«Я ничего не исключаю. Да, у меня есть разумные основания считать, что это вмешательство в мою независимость, в свободу деятельность, принятие смелых решений», - сказал судья.
Напомним, министр юстиции Рустам Бадасян Армении Рустам Бадасян решил возбудить дисциплинарное производство в отношении судьи суда общей юрисдикции Еревана Армана Ованнисяна. Причиной дисциплинарного производства стал доклад генерального прокурора Артура Давтяна министру юстиции в связи с решением отклонить представленное СНБ в рамках дела командира отряда «Сисакан» Ашота Минасяна ходатайство об аресте Минасяна.