«Հրապարակ». Մակունցը սպասում է խորհրդարանի արձակմանը, որ մեկնի Վաշինգտոն
«Հրապարակ» թերթը գրում է. ««Իմ քայլը» խմբակցության ղեկավար Լիլիթ Մակունցի՝ ԱՄՆ-ում ՀՀ դեսպան նշանակվելու ագրեմանն արդեն մի քանի շաբաթ է՝ ստացվել է, այսինքն՝ ամերիկյան կառավարությունը համաձայնել է նրան ընդունել։ Նա էլ է սպասում ԱԺ արձակմանը, որպեսզի մեկնի Վաշինգտոն։ Քանի որ Մակունցի դեսանտային առաջադրումն ԱՄՆ-ում ՀՀ դեսպանի պաշտոնում վրդովմունք էր առաջացրել ԱԳՆ հնակյացների շարքերում, իշխանությունը որոշել է «զինադադար» հաստատել արտաքին գործերի նախարարության աշխատակիցների և դեսպանության հավակնորդների հետ, և այդ հողի վրա Ռուբեն Խարազյանը (ով գրեթե 30 տարի աշխատում է ԱԳՆ-ում) նշանակվել է Թուրքմենստանում ՀՀ դեսպան։
Առաջիկայում նրա նման ևս մի քանի պրոֆեսիոնալներ կնշանակվեն։ Իշխանությունը նաև խոստացել է այլևս կոպտորեն չմիջամտել այս կայացած ինստիտուտի ներքին գործերին։
Հիշեցնենք, որ հեղափոխականների բուռն միջամտությունը ԱԳՆ ներքին կյանքին սկսվեց 2018թ.-ին՝ կուսակցական «դիվանագետ» Ռուբեն Ռուբինյանին փոխարտգործնախարար նշանակելով»։

«Грапарак»: Макунц ждет роспуска парламента, чтобы вылететь в Вашингтон
Руководитель фракции «Мой шаг» Лилит Макунц уже несколько недель получила агреман на назначение послом Армении в США, то есть американское правительство согласилось ее принять, пишет газета «Грапарак».
Она ждет роспуска Национального Собрания, чтобы отправится в Вашингтон. Поскольку  десантирование Макунц на пост поосла США вызвало возмущение среди профессиональных кадров МИД, власти решили установить «перемирие» с сотрудниками министерства иностранных дел и на этой почве Рубен Харазян (который работает в МИД  почти 30 лет) назначен послом Армении в Туркменистане.
В ближайшее время будут назначены также несколько других профессионалов. Власти обещали также впредь не вмешиваться столь грубо во внутренние дела этого состоявшегося института.
Напомним, бурное вмешательство революционеров во внутреннюю жизнь МИД началось в 2018 году, с назначения партийного «дипломата» Рубена Рубиняна заместителем министра иностранных дел.