ԱՄՆ-ում իրանցուն մեղադրում են ռազմական տեխնոլոգիաների դուրսբերմանը ներգրավված լինելու համար
Տեխասի ատենակալների կոլեգիաn Իրանի քաղաքացի Մեհրդադ Անսարին մեղավոր է ճանաչել երկրից ռազմական տեխնոլոգիաներ դուրս բերելու համար: Դատավորները համարել են, որ նա ԱՄՆ-ից ստացել և արտահանել է պահեստամասեր, որոնք կարող են օգտագործվել ռազմական տեխնիկայի վրա:
Անսարին տրանսպորտային ընկերության սեփականատեր է: Հետաքննության համաձայն, նա օգնել է հանցակիցներին փոխադրել պահեստամասեր և այլ բաղադրիչներ, որոնք կարող են օգտագործվել միջուկային զենք ստեղծելու, հրթիռների ուղղորդման համակարգեր և ռադիոընդհատումներ արտադրող սարքեր հավաքելու մեջ:
4 տարվա ընթացքում նրանց հաջողվել է 2,6 միլիոն դոլար արժողությամբ ապրանքներ ձեռք բերել: Նրանց մատակարարները 63 ընկերություններ էին: Եվ ոչ ոք գնորդներից արտահանման արտոնագիր չի խնդրել:
Անսարիի դատավճիռը կհրապարակվի սեպտեմբերի 1-ին: Նրան սպառնում է երկար տարիների ազատազրկում: Նա կարող է ազատազրկվել մինչև 20 տարի ժամկետով՝ Իրանի հետ առևտրի վերաբերյալ դրույթները խախտելու համար: Խարդախության համար նրան սպառնում է երկու անգամ հինգ տարի: Սուտ վկայության յուրաքանչյուր դրվագի համար դրանք կավելացնեն ևս հինգ տարով:

Иранца обвинили в США в причастности к вывозу военных технологий
Присяжные в Техасе признали виновным в вывозе военных технологий гражданина Ирана Мехрдада Ансари. Судьи посчитали, что он получал и вывозил из США запчасти, которые могли бы быть использованы на военной технике.
Ансари - владелец транспортной компании. По версии следствия, он помогал сообщникам перевозить детали и прочие компоненты, которые можно использовать при создании ядерного оружия, сборке систем наведения ракет и устройств, которые производят радиопомехи.
За 4 года злоумышленникам удалось приобрести товаров на 2,6 млн долларов. Их поставщиками были 63 фирмы. И никто не запросил у покупателей лицензию на вывоз.
Приговор Ансари вынесут 1 сентября. Ему грозит огромный тюремный срок. До 20 лет он может получить за нарушение положений о торговле с Ираном. Еще два раза по пять лет за мошенничество. За каждый эпизод лжесвидетельствования будут добавлять еще по пять лет.