Չնայած՝ Շուշին ադրբեջանական վերահսկողության ներքո է, այն պիտի լինի հայկական վերածննդի կարևորագույն խորհրդանիշներից. Արարատ Միրզոյան
09/05/2021 09:48
ՀՀ-ն պիտի շարունակի բանակցությունները ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակում` հասնելու Արցախի հայության ինքնորոշման իրավունքի ճանաչմանը և Արցախի տարածքային ամբողջականության վերականգնմանը, նշել է ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանը՝ շնորհավորելով մայիսի 9-ի առթիվ:
«2021 թվականի մայիսի 9-ին, որն առաջինն է սեպտեմբերի 27-ին Ադրբեջանի և Թուրքիայի կողմից սանձազերծած ագրեսիայից հետո, դժվար է նույնկերպ նշել տարիներ շարունակ ընդունված եռատոնը։ Այնուամենայնիվ, մենք պարտավոր ենք մեր հարգանքի տուրքը մատուցել Հայրենական մեծ պատերազմի մասնակից մեր պապերին և Արցախյան առաջին պատերազմի և Շուշիի ազատագրմանը մասնակցած մեր հայրերին ու եղբայրներին։
Հայկական Շուշին տարիներ շարունակ եղել է և շարունակում է լինել հայոց ինքնության կարևոր հիմնասյուներից մեկը և այսօր էլ, չնայած այն փաստին, որ Շուշին գտնվում է ադրբեջանական վերահսկողության ներքո, այն պիտի լինի հայկական վերածննդի կարևորագույն խորհրդանիշներից մեկը», - նշել է Միրզոյանը:

Несмотря на то, что Шуши находится под контролем Азербайджана, он должен быть одним из главных символов армянского возрождения – спикер парламента Армении
09/05/2021 09:43
9 Мая 2021 года – первое после агрессии, развязанной Азербайджаном и Турцией 27 сентября, трудно отмечать как принятый годами тройной праздник, говорится в послании спикера парламента Армении Арарата Мирзояна.
«Тем не менее, мы обязаны отдать дань уважения нашим дедам, сражавшимся в Великой Отечественной войне, нашим отцам и братьям, которые участвовали в первой Арцахской войне и освобождении Шуши.
Армянский Шуши был и остается одним из важнейших столпов армянской идентичности в течение многих лет, и сегодня, несмотря на то, что Шуши находится под контролем Азербайджана, он должен быть одним из главных символов армянского возрождения.
Республика Армения должна продолжить переговоры в рамках сопредседательства Минской группы ОБСЕ – для   достижения признания права арцахских армян на самоопределение и восстановления территориальной целостности Арцаха», - отметил Мирзоян.