Ֆրանսիայում զինվորականներն աջակցել են երկրի «կազմալուծման» մասին Մակրոնին ուղղված կոչը
Ֆրանսիայում գործող զինվորականները բաց նամակով սատարել են իրենց նախորդների կոչը, որոնք հայտարարել էին երկրի «կազմալուծման» մասին: Ավելի քան 40 հազար մարդ արդեն բաժանորդագրված է Valeurs actuelles-ում հրապարակված նամակին:
«Մեր ավագ ընկերները՝ մարտիկները, արժանի են հարգանքի: Օրինակ՝ նրանք այն տարեց զինվորականներն են, որոնց պատիվը ոտնահարել եք վերջին շաբաթների ընթացքում: Նրանք հազարավոր ֆրանսիացի ծառայողներ են, որոնք բաց նամակ են ստորագրել ողջամտությամբ, զինվորներ, որոնք իրենց լավագույն տարիներն են տվել՝ պաշտպանելով մեր ազատությունը, ենթարկվելով պատերազմ սկսելու ձեր հրամաններին», - ասվում է զինվորականների կողմից Ֆրանսիայի իշխանություններին ուղղված նամակում:
Տեքստում ասվում է, որ հանրապետության իշխանությունները զինվորականներին վերաբերվում էին «ապստամբների պես՝ չնայած նրանց միակ մեղքն այն է, որ նրանք սիրում են իրենց երկիրը և սգում դրա ակնհայտ անկումը»:
Գործող զինվորականները նշել են, որ իրենց խնդիրն է ճշմարտությունն ասելը՝ Ֆրանսիային սիրուց դրդված:
«Մենք բռնություններ ենք տեսնում մեր քաղաքներում և գյուղերում: Մենք տեսնում ենք, թե ինչպես է համայնքների պառակտումը համախմբվում հանրային տարածքում, հանրային քննարկումներում: Մենք տեսնում ենք, որ Ֆրանսիայի և նրա պատմության հանդեպ ատելությունը դառնում է նորմ», - ասվում է նամակում:

Военные во Франции поддержали обращение к Макрону о «распаде» страны
Действующие военные во Франции в открытом письме поддержали обращение их предшественников, которые заявили о «распаде» страны. Под письмом, опубликованном в издании Valeurs actuelles, уже подписалось свыше 40 тысяч человек.
«Наши старшие товарищи — бойцы, заслуживающие уважения. Например, это те пожилые военнослужащие, честь которых вы попирали в последние недели. Это тысячи слуг Франции, которые подписали открытое письмо со здравым смыслом, солдаты, отдавшие свои лучшие годы, защищая нашу свободу, подчиняясь ваши приказам о ведении войны», — сказано письме военнослужащих, адресованном французским властям.
В тексте говорится, что власти республики отнеслись к военным «как к мятежникам, хотя их единственная вина состоит в том, что они любят свою страну и оплакивают ее очевидное падение».
Действующие военнослужащие указали, что их задача — рассказывать правду из любви к Франции.
«Мы видим насилие в наших городах и деревнях. Мы видим, как разобщенность сообществ закрепляется в публичном пространстве, в публичных дебатах. Мы видим, что ненависть к Франции и ее истории становится нормой», — отмечается в письме.