ԱԺ-ն արձակվեց դավադրության ուժով. Ավետիք Իշխանյան
Իրականում երեք, այսպես կոչված, քաղաքական ուժերի միջև ոչ թե քաղաքական քննարկումներ, պայմանավորվածություններ են եղել, այլ «ճշտով, ստի․․․ , եղավ, ցավդ տանեմ» տիպի «ռազբիրատ» է գնացել՝ անդրադառնալով քաղաքական իրավիճակին գրել է իրավապաշտպան Ավետիք Իշխանյանը:
«ԱԺ-ն արձակվեց իրավունքի ուժով». կարդում ես այս նախադասությունն ու մտածում՝ մի՞թե կարելի է այս աստիճան չհարգել սեփական հայրենիքն ու պետությունը։ Այն պայմանավորվածությունը, որը տեղի ունեցավ, առնվազն ԱԺ-ում ներկայացված, այսպես կոչված, քաղաքական ուժերի միջև, բացի դավադրությունից, ծաղրուծանակ էր և պետականության և սահմանադրության նկատմամբ։ Դավադիր պայմանավորվածության արդյունքում վարչապետ կոչեցյալը հրաժարական է տալիս, բայց ոչ թե փասափուսեն հավաքում ու տուն է գնում, այլ շարունակում մնալ իշխանության։ Հետո էլ չասեմ՝ առաջադրում, քվեարկություն, էլի առաջադրում, էլի քվեարկություն և հի՛, հի՛, հի՛, հի՛ իրավունքի ուժով ԱԺ-ի արձակում։ Իրականում այդ՝ առնվազն երեք, այսպես կոչված, քաղաքական ուժերի միջև ոչ թե քաղաքական քննարկումներ, պայմանավորվածություններ են եղել, այլ «ճշտով, ստի ․․․, եղավ, ցավդ տանեմ» տիպի «ռազբիրատ» է գնացել։ «Ռազբիրատ» վարողը, թելադրողը, խոստումներ տվողը, բնականաբար, եղել է վարչապետ կոչեցյալը։ Իսկ հիմնական խոստումն եղել է․ «մորս արև» դուք ԱԺ-ում էլի ձեր տեղերը կունենաք», - գրել է իրավապաշտպանը։
Նա ընդգծել է, որ այն բոլոր ուժերը, որոնք մասնակցել են այս դավադրությանը, բացարձակապես հարգանք և սեր չունեն հայոց պետության նկատմամբ։

Парламент распущен в силу заговора – Аветик Ишханян
В действительности между тремя так называемыми политическими силами состоялись не политические обсуждения, договоренности, а шла «разборка» типа «по правде, кто соврет…, ладно, дорогой», написал правозащитник Аветик Ишханян, касаясь политической ситуации в стране.
«Национальное Собрание распущено в силу права»: читаешь это предложение и думаешь, неужели можно до такой степени не уважать собственную родину и государство. Договоренность, которая была достигнута, как минимум между представленными в Национальном Собрании политическими силами, кроме заговора, является издевательством над государственностью и Конституцией. В результате заговорщической договоренности так называемый премьер-министр подает в отставку, но не собирает манатки и уходит домой, а продолжает оставаться у власти.  Не говоря уже об остальном: выдвижение, голосование, снова выдвижение, голосование и в силу права хи-хи, ха-ха, парламент распускается. В действительности между тремя так называемыми политическими силами состоялись не политические обсуждения, договоренности, а шла «разборка» типа «по правде, кто соврет…, ладно, дорогой». Ведущим разборку, диктующим, дающим обещания, естественно, был так называемый премьер. А основным обещанием было: «клянусь мамой» вы опять займете место в Национальном Собрании», - написал правозащитник.
Он подчеркнул, что все те силы, которые участвовали в этом заговоре, абсолютно не испытывают уважения и любви к армянскому государству.