Ադրբեջանի ԱԳՆ. Բաքուն պատրաստ է Երևանի հետ հարաբերությունների կարգավորմանը
Ադրբեջանի ԱԳ նախարար Ջեյհուն Բայրամովը հայտարարել է, որ Բաքուն շահագրգռված է Երևանի հետ հարաբերությունների կարգավորմամբ և պատրաստ է աշխատել այդ ուղղությամբ, հաղորդում է РИА Новости-ն:
«Կցանկանայի ասել՝ մենք կարծում ենք, որ սա եզակի իրավիճակ է: Ադրբեջանը կատարել է ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի համապատասխան բանաձևերը և վերականգնել իր տարածքային ամբողջականությունը: Իրավիճակը, երբ չկա օկուպացիայի փաստ, եզակի է: Ադրբեջանը պատրաստ է կարգավորել հարաբերությունները Հայաստանի հետ, պատրաստ է աշխատել այս ուղղությամբ», - Բաքվում Ռուսաստանի ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի հետ համատեղ ասուլիսում հայտարարել է Ադրբեջանի արտգործնախարարը:
Ըստ նրա՝ հարաբերությունների կարգավորումը պետք է հիմնված լինի միջազգային իրավունքի նորմերի վրա:
«Տարածքային ամբողջականության հարգանքի և սահմանների անձեռնմխելիության սկզբունքը երկկողմ հարաբերությունների երաշխիք է: Մենք վստահ ենք, որ դա տեղի կունենա ապագայում», - ասել է Բայրամովը:

Баку готов к нормализации отношений с Ереваном - МИД Азербайджана
Глава МИД Азербайджана Джейхун Байрамов заявил, что Баку заинтересован в нормализации отношений с Ереваном и готов работать в этом направлении, сообщает РИА Новости.
«Я бы хотел сказать, мы считаем, что сложилась уникальная ситуация. Азербайджан исполнил соответствующие резолюции Совбеза ООН, восстановил свою территориальную целостность. Ситуация, когда отсутствует факт оккупации, уникальная. Азербайджан готов к нормализации отношений с Арменией, готов работать в этом направлении», - заявил глава МИД Азербайджана на совместной с российским коллегой Сергеем Лавровым пресс-конференции в Баку.
По его словам, нормализация отношений должна основываться на нормах международного права.
«Принцип уважения к территориальной целостности, нерушимости границ является залогом двухсторонних отношений. Уверены, что в дальнейшем так и произойдет», - сказал Байрамов.