Արցախում հաստատվել է կորոնավիրուսային հիվանդության 4 դեպք
Մայիսի 10-ին կատարվել է 42 թեստավորում, որի արդյունքում Արցախում հաստատվել է կորոնավիրուսային հիվանդության 4 դեպք: Վարակակիրները նախկինում հաստատված օջախների կոնտակտավորներ են:
Կորոնավիրուսային հիվանդությամբ այս պահին ստացիոնար բուժում է ստանում 21 վարակակիր, իսկ թեթև ձևերը ամբուլատոր բուժում են ստանում տնային պայմաններում:
Արցախում 2021 թվականի ընթացքում կորոնավիրուսի լաբորատոր հայտնաբերման նպատակով իրականացվել է 6975 քաղաքացու հետազոտություն, որից 825-ի մոտ արձանագրվել է դրական թեստի պատասխան։
Արցախի Հանրապետությունում, ընդհանուր առմամբ, հաստատվել է կորոնավիրուսային հիվանդության 2709 դեպք: Կատարվել է 24 430 թեստավորում:
Համաձայն ԱՀ առողջապահության նախարարի համապատասխան հրամանների կորոնավիրուսային հիվանդության (COVID-19) դեմ պատվաստումները իրականացվում ԱՀ առողջապահության նախարարության «Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ ամբուլատոր-պոլիկլինիկական բաժանմունքում «Արևիկ» բուժմիավորումում և շրջանային բուժմիավորումներում:

В Арцахе выявлено 4 новых случая заражения коронавирусом
В Арцахе 10 мая проведено 42 теста на коронавирус, в республике выявлено 4 новых случая заражения коронавирусом. Инфицированные лица ранее контактировали с подтвержденными очагами.
Как сообщает министерство здравоохранения Республики Арцах, в данный момент стационарное лечение проходят 21 человек с диагнозом COVID-19, пациенты с легкой формой получают амбулаторное лечение в домашних условиях.
В 2021 году в Арцахе проведено тестирование 6975 граждан для выявления коронавирусной инфекции, у 825 граждан зарегистрирован положительный результат. В целом, число подтвержденных случаев коронавируса составляет 2709. В Арцахе проведены 24 430 тестов на коронавирус.
Согласно соответствующим приказам министра здравоохранения Арцаха, вакцинация населения от COVID-19 проводится в амбулаторно-поликлинических отделениях ЗАО «Республиканский медицинский центр», медицинском объединении «Аревик» и районных медобъединениях.