#Antinikol շարժումը բաց է բոլորի համար, բոլորինն է՝ բացառությամբ Նիկոլի, նրա դավաճան վիժվածքների. Ո՞վ ենք մենք և ի՞նչ պետք է անենք. Միքայել Մինասյան
11/05/2021 10:02
Սուրբ Աթոռում նախկին դեսպան Միքայել Մինասյանը շարունակում է ներկայացնել #Antinikol շարժման գաղափարախոսությունը, նպատակները:
Նա ֆեյսբուքյան իր էջում մանրամասն նկարագրել է՝ ով կարող է միանալ շարժմանը և ինչ է պետք անել:
#Antinikol . Ո՞վ ենք մենք և ի՞նչ պետք է անենք
Ո՞վ կարող է միանալ շարժմանը
1. 1. Երկիրը սիրող, լուսավոր, անվտանգ ու բարեկեցիկ ապագայի մասին երազող բոլոր հայերը՝ անկախ տարիքից, սեռից, բնակության վայրից, մասնագիտությունից ու սոցիալական վիճակից, որոնց միավորում է մեկ բան՝ հայենիք ունենալու ու երջանիկ ապրելու նպատակը։
1. 2. Ովքեր հասկացել են, որ Նիկոլը չարիք է կամ գիտեին ամենասկզբից։ Եվ կապ չունի` հավատացել են Նիկոլին, թե ոչ, նրա համար փողոց դուրս եկել ու ընտրել են, թե ի սկզբանե չեն ընդունել։ Այդ ամենն այլևս կարևորը չէ։
1. 3. Այն սփյուռքահայերը, ովքեր սատարել են Նիկոլին, դեսպանատաների դիմաց հանրահավաք կազմակերպել ու նրա հիմնադրամին փող նվիրել։
1. 4. Բոլոր նրանք, ում այսօր մեղադրում են սխալ ընտրությունը ժամանակին չկանխելու կամ մատնացույց են անում նրանց մեղքերը, սխալներն ու գոռոզությունը, որոնց պատճառով ընտրեցին Նիկոլին։
1.5. Ովքեր ասում են, որ հոգնել են քաղաքականությունից և իրենց միևնույն է, թե ով կլինի կամ որոնց թվում է, թե այլևս ոչինչ անել հնարավոր չէ և մտածում են արտագաղթելու մասին, իսկ իրականում հոգու խորքում հույս ունեն, որ ինչ-որ մեկը ինչ-որ բան կանի։
Հետևաբար, #Antinikol շարժումը բաց է բոլորի համար և բոլորինն է՝ բացառությամբ Նիկոլի, նրա դավաճան վիժվածքների և խենթերի։
Ի՞նչ պետք է ասի շարժման մասնակիցը
2. 1. Նիկոլը 44 օր խաբեց, որ հաղթում ենք և երկու ժամում, ժողովրդից գաղտնի ստորագրեց կապիտուլյացիայի համաձայնագիրը։
2. 2. Նիկոլը պարտվել է պատերազմում, հետևաբար, ցանկացած պարտված ղեկավար պետք է հեռանա։
2. 3. Նիկոլը ոչնչացրել է բանակը։ Հայաստանը չունի ռազմական տեխնիկա, չունի կահավորված և խրամատավորված սահման մինչև հիմա՝ պարտությունից 6 ամիս անց։
2. 4. Զոհերի, անհետ կորածների և գերիների թիվը մինչև այժմ գաղտնի են պահում։ Հարյուրավոր հերոսների մասունքներ դեռ սառնարաններում են։
2. 5. Նիկոլի թիմում կան ազդեցության գործակալներ և Թուրքիայի ու Ադրբեջանի փաստացի գործակալներ։
2. 6. Նիկոլի օրոք ապրանքների գները մի քանի անգամ թանկացել են, Հայաստանում ապրելն անհնար է դարձել։
2. 7. Երեք տարվա ընթացքում փաստացի չի եղել ոչ մի նշանակալի ներդրում և սպասվում է տնտեսական աղետ։
2. 8. Նիկոլի օրոք յուրաքանչյուր երկրորդ հայաստանցին պաշտոնապես աղքատ է, յուրաքանչյուր երրորդը՝ գործազուրկ։
2. 9. Նիկոլն ավելացրել է Հայաստանի պետական արտաքին պարտքն ավելի քան 3 մլրդ դոլարով։ Այդ գումարներն անհայտ ուղղությամբ անհետացել են։
2.10. Նիկոլը ձախողել է պետության կառավարումը բոլոր ոլորտներում՝ սկսած կորոնավիրուսի դեմ պայքարից, երբ մարդիկ մահանում էին իրենց բնակարաններում մինչև պետության անվտանգություն։
2.11. Նիկոլը մսխել է ռազմական բյուջեն՝ գնելով առանց սպառազինության ՍՈւ 30-ներ և չկրակրող ՕՍԱ-ԱԿԱ-ներ։
2.12. Սահմանին կանգնած մեր զինվորները չեն ունեցել տարրական պաշտպանության միջոցներ՝ զրահաբաճկոններից մինչև սաղավարտեր։ Խաթարված է եղել պատերազմող բանակին սնունդ մատակարարելու համակարգը։
2.13. Պատերազմի ընթացքում ուղարկված օգնությունը լափել են կամ վատնել անհայտ նպատակների համար, ինչպես «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի կողմից ապօրինաբար կառավարության հաշվին փոխանցված և «անհետացած» 52 միլիարդը։
Ի՞նչ կլինի, եթե չգործենք
3. 1. Նիկոլը նաև Սյունիքի վերահսկողությունը փաստացի կհանձնի Ադրբեջանին։
3. 2. Նիկոլը վերջնականապես ծածկադմփոց կանի զոհվածների, վիրավորների և անհետ կորածների թիվը։ Այլևս ոչ ոք չի իմանա՝ քանի հերոս ընկավ մարտում, ում սխալ հաշվարկի կամ անտրամաբանական հրահանգի պատճառով սպանվեցին լուսավոր տղերքը։
3. 3. Բանակը կդառնա խորհրդանշական և անվտանգության համակարգը կախված կլինի հարևանների որոշումներից։
3. 4. Աղքատությունը կխորանա, գները կաճեն, դոլարը կթանկանա։
3. 5. Կսկսվի արտագաղթի նոր մեծ փուլ. երկիրը կլքի ևս 1 միլիոն մարդ։
Ի՞նչ պետք է անի շարժման մասնակիցը
4. 1. Օրական առնվազն մեկ սոցցանցային գրառում՝ #antinikol հեշթեգով և բովանդակությամբ։
4. 2. Կրի շարժման սիմվոլիկայով պարագաներ՝ գլխարկ, շապիկ, հեռախոսի պատյան, թևնոց՝ #Antinikol հեշթեգով, որոնք հեշտությամբ կարելի է պատրաստել ինքնուրույն՝ առանց միջոցներ ծախսելու:
4. 3. Նույնն անել ընտանիքի ավագ անդամների համար։ Հնարավորության դեպքում օգնել նաև շրջապատի մարդկանց։
4. 4. Կազմակերպել իրական ու վիրտուալ մոբիլ խմբեր՝ մարդկանց հետ զրուցելու և բացատրելու համար (այդ թվում՝ TikTok-ում, ClubHouse-ում և մյուս սոցցանցերում):
4. 5. Սելֆիներ-վիդեո «Նիկոլի հետ ապագա չկա» կարգախոսով ու #Antinikol հեշթեգով՝ թվարկելով Նիկոլի արարքներն ու Նիկոլի հետ հնարավոր ապագայի 5 աղետալի հետևանքները։
Ի՞նչ պետք է չանի շարժման մասնակիցը
5. 1. Չկորցնի հավասարակշռությունը. պետք է լինել համբերատար։
5. 2. Չտրվել սադրանքների՝ չխուսափելով բանավեճից։
5. 3. Կուսակցական վեճերի մեջ չմտնել։
5. 4. Չմտնել մասնավոր տարածք, հարգել մարդկանց սեփականության իրավունքը։
5. 5. Չհոգնել. հետևողականությունը ամենաարդյունավետ զենքն է։
Առայժմ այսքանը։ Հընթացս կլինեն նաև թարմացումներ՝ գրառումների ու գործողությունների տեսքով», - գրել է նա:

Микаэл Минасян: Движение #Antinikol открыто для всех, за исключением Никола, его предателей-выродков. Кто мы и что должны делать?
11/05/2021 13:09
Бывший посол Армении при Святом Престоле Микаэл Минасян продолжает представлять идеологию и цели движения #Аntinikol. Он подробно изложил на своей странице в Facebook, кто может присоединиться к движению.
« #Antinikol . Кто мы и что должны делать?
Кто может присоединиться к движению?
1.1. Все любящие страну, мечтающие о светлом, безопасном и благополучном будущем армяне – независимо от возраста, пола, места проживания, профессии и социального положения, которых объединяет одно – стремление иметь родину и жить счастливо.
1.2. Те, кто понял, что Никол – зло, или знал об этом с самого начала. И неважно, верили ли они Николу или нет, выходили за него на улицы, выбирали его или не принимали его с самого начала. Все это уже неважно!
1.3. Армяне Диаспоры, поддержавшие Никола, устраивавшие митинги перед посольствами и пожертвовавшие деньги его фонду.
1.4. Все те, кого сегодня обвиняют в том, что они вовремя не предотвратили неправильный выбор, или указывают на их грехи, ошибки и гордыню, из-за которых выбрали Никола.
1.5. Те, кто говорят, что устали от политики, им все равно, кто будет у власти, или кому кажется, что уже ничего нельзя сделать и думают об эмиграции, но на самом деле в глубине души надеются, что кто-то что-то сделает.
Следовательно, движение #Antinikol открыто для всех и принадлежит всем, за исключением Никола, его предательских выродков и безумцев.
Что должен говорить член движения?
2.1. Никол 44 дня врал, что мы одерживаем победу и за два часа, в тайне от народа подписал соглашение о капитуляции.
2.2. Никол потерпел поражение в войне, следовательно, любой побежденный лидер должен уйти.
2.3. Никол уничтожил армию. У Армении нет военной техники, до сих пор нет оборудованной и оснащенной окопами границы – спустя 6 месяцев после поражения.
2.4. Число жертв, пропавших без вести и попавших в плен до сих пор держат в секрете. Останки сотен героев до сих пор хранятся в холодильниках.
2.5. В команде Никола есть агенты влияния – фактические агенты Турции и Азербайджана.
2.6. При Николе цены на товары выросли в несколько раз, жить в Армении стало невозможно.
2.7. За три года практически не было ни одной значительной инвестиции и ожидается экономическая катастрофа.
2.8. При Николе каждый второй армянин – официально бедный, каждый третий – безработный.
2.9. Никол увеличил государственный долг Армении более чем на 3 млрд. долларов. Эти суммы исчезли в неизвестном направлении.
2.10. Никол провалил управление государством во всех сферах – от борьбы с коронавирусом, когда люди умирали в своих домах, до безопасности государства.
2.11. Никол растратил военный бюджет, закупив СУ-30 без боеприпасов и не стреляющие  ЗРК «ОСА-АК».
2.12. У наших солдат на границе не было элементарных средств защиты – от бронежилетов до касок. Была нарушена система снабжения продовольствием воюющей армии.
2.13. Помощь, отправленная во время войны, была сожрана или растрачена в неизвестных целях, как незаконно перечисленные из Всеармянского фонда «Айастан» на счет правительства и «исчезнувшие» 52 миллиарда.
Что будет, если не действовать?
3.1. Никол фактически передаст Азербайджану также контроль над Сюником.
3. 2. Никол окончательно скроет число погибших, раненых и пропавших без вести. Никто больше не узнает, сколько героев пали в бою, из-за чьих просчетов или нелогичных приказов были убиты светлые парни.
3.3. Армия станет символической и система безопасности будет зависеть от решений соседей.
3.4. Бедность углубится, цены будут расти, доллар – дорожать.
3.5. Начнется новый большой этап эмиграции: еще 1 миллион человек покинут страну.
Что должен делать участник движения?
4.1. Как минимум, один пост в социальной сети в день с хэштегом #antinikol и содержанием.
4.2. Носить вещи с символикой движения: головной убор, футболку, чехол для телефона, браслеты с хэштегом #Antinikol, которые легко можно сделать самостоятельно, без траты денег.
4.3. Сделать то же самое для старших членов семьи. По возможности помогать и окружающим.
4.4. Организовать реальные и виртуальные мобильные группы – для бесед с людьми и разъяснительных работ (включая TikTok, ClubHouse и другие социальные сети).
4.5. Селфи-видео со слоганом «С Николом нет будущего» и хэштегом #Antinikol, с перечислением поступков Никола и 5 катастрофических последствий возможного будущего с Николом.