Եթե Սյունիքում չկա միջադեպ, ապա ինչո՞ւ Վահե Հակոբյանը պետք է գնա, զինվորի կողքին կանգնի, եթե կա միջադեպ՝ արդյո՞ք պետության հույսն այն է, որ Հակոբյանը պետք է ավտոմատով գնա. Վազգեն Սաղաթելյան
12/05/2021 17:49
«Անդրանիկ Քոչարյանին կոչ ենք անում, որ ոչ միայն հանգիստ նստի տեղը, այլև սուսուփուս նստի, որ չխանգարի իրավացի տեղեկություն տալ այսօրվա վտանգների մասին», - մեկնաբանելով իմքայլական պատգամավոր Անդրանիկ Քոչարյանի այսօրվա հայտարարությունները՝ Aysor.am-ի հետ զրույցում նշեց «Վերածնվող Հայաստան» կուսակցության մամուլի խոսնակ Վազգեն Սաղաթելյանը:
Նշենք, որ պատգամավորը լրագրողների հետ զրույցում մեկնաբանելով Սյունիքի այսօրվա իրադարձությունների վերաբերյալ կուսակցության նախագահ Վահե Հակոբյանի հայտնած տեղեկությունները՝ նշել էր. «Վահե Հակոբյանը էդ կրակոցները իր ականջո՞վ է լսել, թե՞ ուղղաթիռով պտտվելիս: Թող ուղղաթիռն իջեցներ, ավտոմատը վերցներ, գնար, կանգներ զինվորների կողքին:
Խելոք նստեք տեղներդ»:
Վազգեն Սաղաթելյանը նկատում է, որ Սյունիքի միջադեպի վերաբերյալ պաշտոնական լրահոսում և համացանցում իրարամերժ հայտարություններ են: Նրա խոսքով՝ որոշ պաշտոնյաներ փորձում են հավատացնել, որ միջադեպ չկա, ամեն ինչ հանգիստ է, կոչ են անում ապատեղեկատվություն չտարածել: Բայց Սյունիքի մարզպետն էլ միաժամանակ հայտնում է, որ մեր սահմանն անցած ադրբեջանցիները մոլորվել են: Դրան զուգահեռ Պաշտպանության նախարարությունը հաղորդագրություն է տարածում, թե հիմա բանակցություններ են տարվում, որպեսզի միջադեպը կարգավորվի:
«Իշխանությունն ավելի քան 40 օր մոլորեցնում էր բոլորիս՝ «44 օր «հաղթող» ազգից մենք վերածվեցինք կապիտուլյացիայի ենթարկված պետության: Նույնն անում են հիմա, իրենք հանգիստ նստած են իրենց տեղերում, ինչ-որ հանգստացնող մեկնաբանություններ են գրում այն դեպքում, երբ մարդիկ ահազանգում են Սյունիքից՝ սկսած Գորիսի փոխհամայնքապետերից մինչև գյուղապետեր ու սովորական քաղաքացիներ: Ասում են, որ թշնամին առաջ է եկել՝ պնդելով, որ իրենց հողերն են: Այս ամբողջի  համատեքստում Անդրանիկ Քոչարյանը կոչ է անում հանգիստ նստել տեղը: Եթե այդտեղ չկա միջադեպ, ապա ինչո՞ւ Վահե Հակոբյանն ու այլ անձինք ավոտմատով պետք է գնան, զինվորի կողքին կանգնեն: Եթե կա միջադեպ՝ արդյո՞ք պետության հույսն այն է, որ Վահե Հակոբյանը պետք է այնտեղ գնա ավտոմատով», - նշեց կուսակցության մամուլի խոսնակը:
Նա ընդգծեց, որ իշխանության՝ իրենց տեղը հանգիստ նստելու, հանությանը մոլորեցնելու արդյունքում կորցրեցինք Արցախի 75 տոկոսը, Սյունիքում էլ իրավիճակն այնպիսին է, որ գյուղերի ու տների մի մասը տալիս են, բայց սյունեցիները, սրտացավ մարդիկ իրենց պետս հանգիստ չեն կարող նստել տեղը. «Մենք առանց այդ էլ գիտենք, բարձրաձայնել ենք, կան նաև փաստող վիդեոներ, նկարներ, որ շարքային գյուղացիներն ու համայնքապետերն են կատարում պետության ֆունկցիան և թշնամու հետ բանակցում ամեն մետրի համար: Պետության ներկայացուցիչները հանգիստ նստած են իրենց տեղում: Եթե չեն կարող որևէ բանով օգնել, թող չխանգարեն: Իրենց քիչ մնաց. 40 օր հետո նստելու են ինչ-որ տեղ ու, հույս ունենանք, որ այդ տեղը հանգիտ և ազատ չի լինելու»:

Если в Сюнике нет инцидента, то почему Ваге Акопян должен взять автомат, пойти и встать рядом с солдатом – Вазген Сагателян
12/05/2021 19:58
«Призываем Андраника Кочаряна, чтобы не только спокойно сидел на своем месте, но и сидел молча, и не мешал предоставлять правдивую информацию о сегодняшних угрозах», - отметил в беседе с корреспондентом Aysor.am пресс-секретарь партии «Возрождающаяся Армения» Вазген Сагателян, комментируя сегодняшние заявления депутата парламента от фракции «Мой шаг» Андраника Кочаряна.
Отметим, что депутат, комментируя в беседе с журналистами предоставленные председателем партии Ваге Акопяном данные о сегодняшних событиях в Сюникской области, отметил: «Ваге Акопян слышал эти выстрелы своими ушами, или когда кружился на своем вертолете. Пусть спустил бы вертолет, взял бы автомат, пошел и встал бы рядом с солдатами.
Сидите спокойно на своих местах».
Вазген Сагателян отметил, что информация о событиях в Сюнике в официальных новостях и социальной сети противоречат друг другу. По его словам, некоторые должностные лица пытаются заверить, что инцидентов нет, все спокойно, призывают не распространять дезинформацию. Однако губернатор Сюника одновременно сообщает, что перешедшие нашу границу азербайджанцы заблудились. Параллельно с этим министерство обороны распространяет заявление, что на данный момент ведутся переговоры с целью урегулирования сложившейся ситуации.
«Власти больше 40 дней вводили всех нас в заблуждение: из «побеждающей 44 дня» нации мы превратились в капитулировавшее государство. То же самое говорят сейчас, они сидят спокойно на своих местах, пишут какие-то успокаивающие комментарии в том случае, когда от людей из Сюника поступают тревожные сообщения, начиная с вице-мэра Гориса и до глав общин и обычных граждан. Говорят, что враг продвинулся вперед, утверждая, что это его земли. В контексте всего этого призываю Андраника Кочаряна спокойно сидеть на своем месте. Если там нет инцидента, почему Ваге Акопян и другие люди должны взять автомат и пойти встать рядом с солдатом? Если есть инцидент, то неужели государство возлагает надежду на то, что Ваге Акопян должен пойти туда с автоматом?», - отметил пресс-секретарь партии.
Он подчеркнул, что из-за того, что власть спокойно сидела на своем месте, вводила в заблуждение общество, мы потеряли 75% Арцаха, а в Сюнике такая ситуация, что часть сел и домов отдаются врагу, однако сюникцы, обеспокоенные люди не могут сидеть спокойно как они.
«Мы и без этого знаем, заявляли – есть также подтверждающие видеоматериалы, фото – что обычные жители и руководители общин выполняют функции государства и ведут переговоры с врагом за каждый метр земли. Представители государства спокойно сидят на своих местах. Если не могут чем-то помочь, то пусть не мешают. Им мало осталось: через 40 дней они сядут куда-то, и надеемся, это место не будет спокойным и свободным», - сказал Вазген Сагателян.