Զիջել Մեծ Իշխանասարը՝ նշանակում է զիջել ամբողջ Սյունիքը. Արշավիր Ղարամյան
Զիջել Մեծ Իշխանասարը՝ նշանակում է զիջել ամբողջ Սյունիքը, այս մասին գրել է գեներալ-լեյտենանտ, Արցախի Հանրապետության Անվտանգության խորհրդի նախկին քարտուղար, «Արցախի հերոս» Արշավիր Ղարամյանը։
«Օգտվելով տարածաշրջանում ստեղծված ռազմաքաղաքական իրավիճակից, իսրայելա-պաղեստինյան բախումներից, ՀՀ-ում գործող դեգեներատ իշխանությունների անկարողությունից (իսկ փաստացի՝ Հայաստանի անիշխան վիճակից, եթե հաշվի առնենք, որ խորհրդարանական հանրապետության խորհրդարանն արձակված է, երկրի նախագահը գտնվում է արձակուրդում, իսկ վարչապետի պաշտոնը ապօրինաբար զավթված է) և Թուրքիայի նկրտումներից՝ այդ ամբողջ խառնաշփոթ վիճակից շահող դուրս գալու մտադրություններից, ադրբեջանցիներին հրահանգավորվել է անհապաղ տիրանալ Մեծ Իշխանասար լեռան բարձունքներին ու դրանով իսկ վերահսկողություն սահմանել Սիսիանի օդանավակայանի նկատմամբ, որը արցախյան վերջին պատերազմից հետո վեր է ածվել խոշոր ռազմաբազայի և Սյունիքի անվտանգության ամենակարևոր բաղադրիչներից է», - գրել է Ղարամյանը։
Հիշեցնենք՝ Գորիսի փոխքաղաքապետ Իրինա Յոլյանը հայտնել էր, որ Իշխանասարի հատվածում թշնամին պետական սահմանն անցել է և ևս երեք կիլոմետր առաջ եկել. հարյուրներով շարված են:
Գորիսի մյուս քաղաքապետ Մենուա Հովսեփյանն էլ հայտնել էր, թե թուրքը Սև լճի տարածքում առաջ է եկել և փորձ է կատարում տեղակայվելու:
Պաշտպանության նախարարությունը հայտարարությամբ է հանդես եկել՝ հաստատելով, որ Ադրբեջանը փորձել է աշխատանքներ իրականացնել Սյունիքում, սակայն հայկական ստորաբաժանումների ձեռնարկած միջոցառումներից հետո ադրբեջանական զինվորականները դադարեցրել են այդ աշխատանքները։ Այս պահին ընթանում են բանակցություններ՝ ստեղծված իրավիճակը հարթելու ուղղությամբ։
Իշխանասարի գյուղապետ Մարատ Պետրոսյանն Aysor.am-ին հայտնել է, որ գյուղում իրավիճակը հանգիստ է. ո՛չ կռիվ կա, ո՛չ կրակոց։
Սյունիքի նախկին մարզպետ Վահե Հակոբյանն էլ Aysor.am-ին ասել էր, թե ադրբեջանցիներն ամբողջությամբ վերցրել են Սև լիճը. ռուսները բանակցում են։

Аршавир Гарамян: Уступить Большой Ишханасар – значит уступить весь Сюник
Уступить Большой Ишханасар – значит уступить весь Сюник, написал генерал-лейтенант, бывший секретарь Совета безопасности Республики Арцах, Герой Арцаха Аршавир Гарамян.
«Воспользовавшись создавшейся в регионе военно-политической ситуацией, столкновениями между Израилем и Палестиной, импотенцией действующей в Армении дегеративной власти (а фактически, царящего в Армении безвластия, если учитывать, что Национальное Собрание парламентской республики распущено, президент страны в отпуске, а должность премьер-министра незаконно захвачена) и стремлением Турции получить выгоду от этой запутанной ситуации, азербайджанцам дана инструкция немедленно завладеть высотами горы Большой Ишханасар и тем самым установить контроль над аэропортом Сисиана, который после последней арцахской войны превращен в военную базу и является важнейшей составляющей безопасности Сюника», - написал Аршавир Гарамян.
Напомним, вице-мэр Гориса Ирина Йолян сообщила, что враг перешел государственную границу на участке Ишханасара и продвинулся вперед на три километра в направлении Веришена, там стоят сотни военных противника.
Другой вице-мэр Гориса Менуа Овсепян сообщил, что турки продвинулись на территории Черного озера и предпринимают попытку закрепиться.
Министерство обороны выступило с заявлением, подтвердив, что Вооруженные силы Азербайджана рано утром 12 мая попытались провести определенные работы в одном из приграничных районов Сюника с целью «уточнения границы», однако предпринятых армянскими подразделениями мер азербайджанские военные прекратили эти работы. На данный момент ведутся переговоры с целью урегулирования сложившейся ситуации.
Руководитель общины Ишханасар Марат Петросян сообщил корреспонденту Aysor.am, что  Ишханасаре спокойная обстановка, нет ни войны, ни стрельбы.
Бывший губернатор Сюникской области Ваге Акопян заявил в беседе с корреспондентом Aysor.am, что азербайджанцы полностью захватили Черное озеро, русские ведут переговоры.