Ադրբեջանական իշխանություններն արհեստական ձգձգում են հայկական կողմի գերիների ազատ արձակումը, դիտավորյալ չեն հայտնում նրանց իրական թիվը. ՀՀ ՄԻՊ
12/05/2021 10:47
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանն արձագանքել է Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարի՝ հայ գերիների վերաբերյալ այսօրվա պնդումներին:
ՄԻՊ գրասենյակից հայտնում են, որ 2021 թվականի մայիսի 11-ին Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարը հայտարարել է.
«Անցյալ տարվա նոյեմբեր ամսվա վերջին Հայաստանի զինծառայողների՝ Ադրբեջանի տարածք անօրինական ներթափանցելու, դեկտեմբեր ամսին ադրբեջանցի զինվորականների զոհվելու ու վիրավորվելու հետ կապված միջադեպերը Ադրբեջանի դեմ իրականացված ռազմական հանցագործություն են։ Ադրբեջանի հատուկ ծառայության մարմինների իրականացրած գործողությունների արդյունքում սադրիչ-դիվերսիոն գործողություն իրականացրած հայ զինծառայողներից մի քանիսը ոչնչացվել են, իսկ մի քանիսը՝ ձերբակալվել։ Ներկայումս նրանց հետ կապված քննչական գործողությունները շարունակվում են»:
Հաշվի առնելով, որ հարցը վերաբերում է հայ գերիների իրավունքներին, ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանն արձանագրում է, որ Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարի նշված պնդումները կոպտորեն ոտնահարում են միջազգային մարդասիրական իրավունքը, այդ թվում՝ մարդու իրավունքները:
Իրականությունն այն է, որ առկա է ընթացիկ, բաց զինված հակամարտություն (armed conflict): Միջազգային [մարդասիրական] իրավունքի տեսանկյունից սա նշանակում է, որ անկախ նրանից` 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությունից հետո են գերեվարվել, թե ոչ, նրանք իրավական կարգավիճակով գերի են և պետք է ազատ արձակվեն անհապաղ՝ առանց որևէ նախապայմանի:
Այս հարցն ադրբեջանական իշխանություններն արհեստական ձգձգում են՝ իրավական գործընթացների բացահայտ չարաշահմամբ, նրանց ներկայացնելով՝ իբրև ահաբեկիչներ ու անազատության մեջ պահելը, միջազգային կանոնների խախտմամբ, օգտագործելով՝ որպես պատիժ:
Մինչդեռ, սա ավտոմատ կիրառման ենթակա միջազգային գործողության համընդհանուր պահանջ է: Հակառակը կոպտորեն ոտնահարում է մարդու իրավունքների միջազգային պահանջները և միջազգային մարդասիրական իրավունքը, այդ թվում՝ Ժնևի 1949թ. երրորդ կոնվենցիան: Գերիների ազատ արձակումը և վերադարձը պետք է դիտարկվի բացառապես մարդու իրավունքների և մարդասիրական գործընթացի շրջանակում:
Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանի ուսումնասիրությունները, գերիների ու անհայտ կորածների ընտանիքների բողոքների քննության արդյունքները շարունակաբար հաստատում են, որ ադրբեջանական իշխանությունները միջազգային պահանջների կոպիտ խախտմամբ արհեստական ձգձգում են հայկական կողմի գերիների ազատ արձակումը, դիտավորյալ չեն հայտնում գերիների իրական թիվը:
Նրանք այս քաղաքականությամբ խախտում են գերիների իրավունքները, հոգեկան տառապանքներ են պատճառում գերիների ու անհայտ կորածների ընտանիքներին, առաջացնում են լարվածություն հայ հասարակությունում:
Գերիների ազատ արձակման հարցի բացարձակ հրատապությունը պետք է դիտարկել նաև Ադրբեջանի իշխանության մարմինների հայատյացության ու թշնամանքի քաղաքականության համատեքստում։
Ուստի, հաշվի առնելով միջազգային մարմինների մարդասիրական մանդատները և դերը մարդու իրավունքների (կյանքի իրավունքն առաջնահերթ) պաշտպանության հարցում` ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանը հրավիրում է նրանց ուշադրությունը Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարի միջազգային մարդասիրական իրավունքը, այդ թվում՝ մարդու իրավունքները խախտող նշված հայտարարությանը՝ բարձրացնելով գերիների ազատ արձակման ու վերադարձի ուղղությամբ վճռական միջոցներ ձեռնարկելու, խնդրի քաղաքականացումը դադարեցնելու հրատապ անհրաժեշտության հարց։

Власти Азербайджана искусственно затягивают освобождение пленных с армянской стороны, умышленно не сообщают реальное число пленных – омбудсмен Армении
12/05/2021 13:23
Защитник прав человека Армении Арман Татоян распространил заявление в связи с утверждениями министра иностранных дел Азербайджана об армянских пленных.
Как сообщает офис омбудсмена Армении, 11 мая 2021 года глава МИД Азербайджана заявил:
«Инциденты, связанные с незаконным проникновением армянских военнослужащих на территорию Азербайджана в конце ноября прошлого года, гибель и ранение азербайджанских военнослужащих в декабре, являются военным преступлением, совершенным против Азербайджана. В результате действий, проведенных азербайджанскими спецслужбами, некоторые из армянских военнослужащих, осуществивших провокационно-диверсионные действия, были уничтожены, а некоторые – задержаны. В настоящее время в их отношении продолжаются следственные действия».
Учитывая, что речь идет о правах армянских пленных, Защитник прав человека Армении констатирует, что указанные утверждения главы МИД Азербайджана грубо нарушают международное гуманитарное право, в том числе, права человека.
Реальность в том, что существует текущий, открытый вооруженный конфликт (armed conflict). С точки зрения международного [гуманитарного] права это означает, что независимо от того, были они взяты в плен до трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года или после, они являются пленными по правовому статусу и должны быть немедленно освобождены без каких-либо предусловий.
Азербайджанские власти искусственно затягивают этот вопрос, открыто злоупотребляя правовыми процессами, представляя их в качестве террористов и используя их содержание под стражей в качестве наказания – нарушая международные нормы.
Между тем, это универсальное требование, подлежащей автоматическому применению международной акции. Обратное грубо нарушает международные требования в области прав человека и международное гуманитарное право, в том числе, третью Женевскую конвенцию 1949 года. Освобождение и возвращение пленных должно рассматриваться исключительно в рамках прав человека и гуманитарного процесса.
Исследования омбудсмена Армении, результаты изучения жалоб семей пленных и пропавших без вести постоянно подтверждают, что азербайджанские власти, грубо нарушая международные требования, искусственно затягивают освобождение пленных с армянской стороны, умышленно не сообщают реальное число пленных.
Подобной политикой они нарушают права пленных, причиняют душевные страдания семьям пленных и пропавших без вести, создают напряженность в армянском обществе.
Исключительную срочность вопроса освобождения пленных необходимо рассматривать также в контексте проводимой властями Азербайджана политики армянофобии и вражды.
Посему, учитывая гуманитарные мандаты и роль международных структур в вопросе защиты прав человека (в первую очередь, права на жизнь), Защитник прав человека Армении обращает их внимание на заявление главы МИД Азербайджана, нарушающее международное гуманитарное право, в том числе, права человека, поднимая вопрос срочной необходимости принятия решительных мер для освобождения и возвращения пленных, прекращения политизации этой проблемы.