Արա Այվազյանը ԵԱՀԿ Գործող նախագահին է ներկայացրել Սյունիքում տիրող իրավիճակը
Մայիսի 13-ին ՀՀ ԱԳ նախարարի պաշտոնակատար Արա Այվազյանը հեռախոսազրույց է ունեցել ԵԱՀԿ Գործող նախագահ, Շվեդիայի ԱԳ նախարար Անն Լինդեի հետ: Զրույցի առանցքային թեման ՀՀ սահմանամերձ տարածքում տիրող իրավիճակն էր:
Նախարարի պաշտոնակատար Այվազյանն իր գործընկերոջը ներկայացրել է Ադրբեջանի զինված ուժերի գործողությունների արդյունքում ՀՀ Սյունիքի մարզում ստեղծված իրավիճակը` անթույլատրելի համարելով միջազգային իրավունքի խախտմամբ Հայաստանի Հանրապետության ինքիշխան տարածքի նկատմամբ ոտնձգության փորձերը:
ՀՀ ԱԳ նախարարի պաշտոնակատարը և ԵԱՀԿ Գործող նախագահը համակարծիք են եղել, որ նմանատիպ գործողությունները լուրջ մարտահրավեր են տարածաշրջանային անվտանգությանը և խաղաղությանը: ԱԳ նախարարի պաշտոնակատարը նշել է, որ ԵԱՀԿ մասնակից պետության տարածքային ամբողջականության և ինքնիշխանության դեմ Ադրբեջանի գործողությունները, դրանց նախորդած սպառնալիքներն ուղղակիորեն հետևանք են նախորդ տարի սեպտեմբերի 27-ին Արցախի ժողովրդի դեմ սանձազերծված պատերազմի և դրան հաջորդած շրջանում Ադրբեջանի ծայրաստիճան ագրեսիվ գործելակերպի հանդեպ միջազգային հանրության ոչ պատշաճ արձագանքի:
Կողմերը վերահաստատել են իրենց հանձնառությունը համատեղ և գործուն ջանքեր գործադրելու ԵԱՀԿ տարածաշրջանի անվտանգության, խաղաղության և կայունության պահպանմանն ուղղությամբ:

Ара Айвазян представил действующему председателю ОБСЕ обстановку в Сюникской области
Исполняющего обязанности министра иностранных дел Армении Ара Айвазян 13 мая провел телефонный разговор с действующим председателем ОБСЕ, главой МИД Швеции Анн Линде. Собеседники обсудили ситуацию в приграничной зоне республики.
И.о. министра Айвазян детально представил создавшуюся в результате действий ВС Азербайджана обстановку в Сюникской области, заявив о недопустимости попыток посягательств в отношении суверенной территории Армении со стороны Азербайджана с нарушением норм международного права.
Исполняющий обязанности главы МИД Армении и действующий председатель ОБСЕ выразили обоюдное мнение, что подобные действия являются серьезной угрозой региональной безопасности и стабильности.
Ара Айвазян заявил, что действия Азербайджана против территориальной целостности и суверенитета страны-члены ОБСЕ, предшествовавшие этому угрозы являются следствием агрессии Азербайджана против народа Арцаха 27 сентября 2020 года и отсутствия должной реакции международного сообщества на крайне агрессивное поведение Азербайджана после войны.
Стороны подтвердили свою готовность приложить совместные усилия в направлении сохранения безопасности, мира и стабильности в регионе ОБСЕ.