Ադրբեջանի ԶՈՒ-ի՝ ՀՀ տարածքից հետքաշումը չիրականացնելու դեպքում իրավիճակի հետագա էսկալացիայի ողջ պատասխանատվությունն ընկնում է ադրբեջանական կողմի վրա. Բիյագով
13/05/2021 15:39
Մայիսի 13-ին տեղի ունեցած ՀԱՊԿ Մշտական խորհրդի նիստի ընթացքում ՀԱՊԿ-ում ՀՀ մշտական ներկայացուցիչ Վիկտոր Բիյագովը մանրամասն ներկայացրել է Հայաստանի Հանրապետության Սյունիքի մարզի տարածքում ադրբեջանական կողմի հրահրած սադրիչ գործողությունները և դրանց հետևանքով ստեղծված իրադրությունը՝ ՀԱՊԿ մասնակից պետությունների մայրաքաղաքներին իրավիճակի մասին տեղեկություններ փոխանցելու նպատակով:
ՀՀ մշտական ներկայացուցիչ Բիյագովը նշել է, որ Ադրբեջանի իրականացրած սադրանքը ուղղակի ոտնձգություն է ՀԱՊԿ անդամ Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ և լրջագույն սպառնալիք տարածաշրջանային անվտանգությանը և կայունությանը:
Նրա կողմից ընդգծվել է նաև, որ հնարավորինս արագ և ողջամիտ ժամկետներում Ադրբեջանի զինուժի ստորաբաժանումների՝ Հայաստանի Հանրապետության տարածքից հետքաշումը չիրականացնելու դեպքում իրավիճակի հետագա էսկալացիայի ողջ պատասխանատվությունն ընկնում է ադրբեջանական կողմի վրա:

В случае неосуществления вывода подразделений ВС Азербайджана с территории Армении ответственность за эскалацию будет нести азербайджанская сторона - Биягов
13/05/2021 16:37
13 мая, в ходе заседания постоянного совета ОДКБ, постоянный и полномочный представитель Армении при ОДКБ Виктор Биягов подробно представил провокационные действия азербайджанской стороны, совершенные на территории Сюникской области РА и сложившуюся в результате этого ситуацию, для предоставления информации на месте в столицы стран-участниц ОДКБ.
Постоянный представитель Армении Биягов отметил, что осуществленная Азербайджаном провокация является прямым посягательством на суверенную территорию Армении и серьезной угрозой для региональной безопасности и стабильности.
Он также подчеркнул, что в случае неосуществления вывода подразделений вооруженных сил Азербайджана с территории Республики Армения в кратчайшие и разумные сроки, всю ответственность за дальнейшую эскалацию будет нести азербайджанская сторона.