Վաշինգտոնը կոչ է անում Բաքվին և Երևանին զսպվածություն ցուցաբերել
Ամերիկյան իշխանությունները Բաքվին և Երևանին հայ-ադրբեջանական սահմանի լարվածության ապաէսկալացիայի կոչ են անում: Հայտարարությունը հինգշաբթի հրապարակել է Twitter-ի իր էջում Պետքարտուղարության մամուլի ծառայության ղեկավար Նեդ Փրայսը:
«Մենք ուշադրությամբ հետևում ենք հայ-ադրբեջանական սահմանի չսահմանազատված հատվածում լարվածության աճի մասին հաղորդագրություններին: Մենք հասկանում ենք, որ կողմերի միջև շփումը շարունակվում է, և կոչ ենք անում զսպվածություն պահպանել իրավիճակի ապաէսկալացիայի համար»,- նշել է դիվանագետը:
ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը չորեքշաբթի հաղորդել է, որ վաղ առավոտյան Ադրբեջանի զինված ուժերը փորձել են «որոշակի աշխատանք» իրականացնել երկրի Սյունիքի մարզի սահմանամերձ շրջաններից մեկում: Նույն օրվա երեկոյան վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է, որ Ադրբեջանի զինված ուժերը հատել են Հայաստանի պետական սահմանը՝ 3,5 կմ խորությամբ:

Вашингтон призвал Баку и Ереван к сдержанности в целях деэскалации напряженности
Американские власти призывают Баку и Ереван к деэскалации напряженности на армяно-азербайджанской границе. Соответствующее заявление опубликовал в четверг на своей странице в Twitter руководитель пресс-службы Госдепартамента Нед Прайс.
«Мы внимательно следим за сообщениями о росте напряженности на недемаркированном участке армяно-азербайджанской границы. Мы понимаем, что общение между сторонами продолжается, и призываем к сдержанности в целях мирной деэскалации ситуации», - отметил дипломат.
В среду Министерство обороны Армении сообщило, что рано утром азербайджанские вооруженные силы пытались провести «определенные работы»в одном из приграничных районов Сюникской области страны. Вечером того же дня и.о. премьер-министра Никол Пашинян заявил, что азербайджанские вооруженные силы пересекли государственную границу Армении, пройдя вглубь ее территории на 3,5 км.