Նիկոլ՝ նշանակում է անդադար պատերազմ, #antinikol՝ հնարավոր խաղաղություն. Միքայել Մինասյան (Տեսանյութ)
13/05/2021 12:51
Նիկոլ՝ նշանակում է անդադար պատերազմ, #antinikol՝ հնարավոր խաղաղություն։ Ահա այս պարզ բանաձևի մեջ է Հայաստանի ընտրությունը։ Այդ մասին ֆեյսբուքի իր էջում գրել է Սուրբ Աթոռում ՀՀ նախկին դեսպան Միքայել Մինասյանը։
Նրա խոսքով, 2018-ին մարդկանց մի մասն ընտրեց Նիկոլին, որովհետև անտարբեր էր Արցախի ճակատագրի նկատմամբ, հոգնել էր պատերազմի վտանգից կամ ամեն գնով դեմ էր պատերազմին։
«Մարդիկ ուզում էին լավ կյանք՝ առանց տագնապի։ Ու մինչև կսկսեք հակադարձել, թե իրականում Նիկոլին իշխանության բերելու պատճառները սոցիալական էին, տիրում էր անարդարություն, կարմիր գծերի ու արագաչափերի «տեռոր», նայեք ձեր շուրջբոլորը։ Այդ ամենը կա նաև այսօր՝ ավելի բացահայտ ու ավելի լպիրշ։ Ու տպավորություն է, թե մի մասն առանձնապես չի էլ նեղվում այդ փաստից։ Հետևաբար, եկեք չխաբենք ինքներս մեզ», - նշել է Մինասյանը։
Նա գրել է, որ մարդիկ գիտակցաբար ընտրեցին Նիկոլին և նրա անթաքույց պարտվողական պացիֆիզմը. հավաքական «սաքունցանիկոլական» գիծը։
Ու այդպես էլ կշարունակվեր, եթե չլիներ պատերազմը։ Քչերն էին գիտակցումը, որ պատերազմը ոչ միայն հանուն Արցախի է, այլև հանուն Հայաստանի անվտանգության։ Ու բոլորին թվում էր, թե Արցախը տանք, խաղաղ և անվտանգ ենք ապրելու։ Նաև այս ինքնախաբեության պատճառով էր, որ չնայած սոսկալի կորուստներին, դավաճանությանը, միտումնավոր պարտությանը, Նիկոլը մնաց։
Մնաց, որովհետև մարդիկ ընկան 2-րդ ամենամեծ թակարդը՝ հավատալով, թե «ինչ եղել, եղել է, վիժվածքը եթե մնա, պատերազմը չի վերսկսի»։ Շատերն ինչպես առաջ, այնպես էլ հիմա չեն ուզում առերեսվել իրականությանը։ Իսկ իրականությանն այն է, որ երբ ասվում էր՝ Նիկոլը եթե գա լինելու է պատերազմ, ոչ ոք չէր լսում։ Հետո երբ ասվում էր, որ Նիկոլի դիվանագիտությունը հանգեցնելու է պատերազմի, էլի ոչ ոք չլսեց, այնպես ինչպես 2020-ի նոյեմբեր-դեկտեմբերին, երբ ասվում էր, որ եթե Նիկոլը մնա, միշտ լինելու է պերմանենտ պատերազմ (և՛ երկրի ներսում, և՛ երկրի սահմաններին) ու էլի ոչ ոք չլսեց։
Գիտեք՝ ինչո՞ւ, որովհետև «նիկոլիզմի» հիմքում իրականության հերքումն է։
Կապիտուլյացիային հաջորդած 6 ամիսներին Նիկոլը զբաղվել է ամեն ինչով, բացի նոր պատերազմը կանխելուց։ 6 ամիս պաշտպանության հարբեցող նախարարը զբաղված է սապոգ լիզելով՝ առաջնագիծը կառուցելու փոխարեն։ 6 ամիս քանդվում է գլխավոր շտաբը, կամ այն, ինչ մնացել է դրանից։ Իսկ այդ ընթացքում Արցախը օկուպացրած «կիրթ և կառուցողականը» Սյունիքն ու Սևանը զավթելու պլաններից էր խոսում։ 6 ամիս իշխանությունը Հայաստանի ժողովրդի թույլտվությամբ կամ առնվազն լռության պայմաններում զբաղվել է ամեն ինչով, բացի երկրի սահմաններն ամրացնելուց ու բանակի փշրանքները հավաքելուց։
Լոտոյի մասին օրենք են փոխում, ՄԻՊ ընտրության նոր կարգ սահմանում, Գանդիի արձան տեղադրում ու մանր-մունր գանդիկություններ անում։ Ու այսքանից հետո որևէ մեկը մտածո՞ւմ է, որ Հայասանին հանգիստ կթողնեն: Ինչո՞ւ պիտի թողնեն, երբ տեսնում են ինքնախաբված հասարակություն և ոչ ադեկվատ իշխանություն։ Իսկ հիմա բոլորիդ առաջարկում եմ գրկել քվեատուփերը, գնալ Սյունիք և շարել առաջնագծին։ Դա հաստատ կկանգնեցնի թշնամուն։ Եթե չստացվի, կարելի է շարել Վայոց ձորում, հաջորդը դա է լինելու։
Այդ ընթացքում ձեռք-ձեռքի բռնած չմոռանաք ամեն մեկդ ձեր երգը. մի մասը թող գոռա «հներին վերադարձ չկա», «ամենավատն արդեն եղել է» (չնայած վատ է ամեն հաջորդ օրը), իսկ մյուսը մասը գոռա, թե «Նիկոլը պրոյեկտ է» կամ «բոլորս էլ հույս ունեինք 2018-ին» (չնայած մասնակցում է հենց Նիկոլի գծած ընտրական շոուին)։
Այն, որ դուք ձեզ կողքից չեք տեսնում, արդեն պարզ է, գոնե թշնամուն Սյունիքում և Գեղարքունիքում տեսնո՞ւմ եք։ Թե՞ դա դեռ բավարար փաստարկ չէ, պիտի անպայման հասնեն Երևան։ Մերժե՛ք «նիկոլիզմը» ձեր մեջ։ Վերադարձե՛ք իրականություն։ #antinikol
Հ.Գ. Մաղթում եմ՝ այս մարդիկ մի օր հասկանան, որ Նիկոլին գրկաբաց ընդունելու պատճառով անդունդը գլորեցին երկիրն ու «վաստակեցին» իրենց ապագան՝ ի դեմս ադրբեջանցի զինվորականների, համավարակի, սովի ու գործազրկության, որոնք, ի դեպ, արդեն թափանցել են Գեղարքունիք:

Микаэл Минасян: Никол – это перманентная война, #antinikol – возможный мир
Никол – это перманентная война, #antinikol – возможный мир. Выбор Армении – в этой простой формуле. Об этом написал на своей странице в Facebook бывший посол Армении при Святом Престоле Микаэл Минасян.
По его словам, в 2018 году часть людей выбрала Никола, потому что была безразлична к судьбе Арцаха, устала от угрозы войны или была против войны любой ценой.
«Люди хотели хорошей жизни, без тревог. И до того, как начнете возражать, что в действительности причины прихода к власти Никола были социальными, царила несправедливость, «террор» красных линий и измерителей скорости, посмотрите вокруг. Все это есть и сегодня, более открыто и более нагло. И создается впечатление, что какую-то часть не особенно расстраивает этот факт. Следовательно, давайте не будем обманывать сами себя», - отметил Микаэл Минасян.
Он также отметил, что люди сознательно выбрали Никола и его неприкрытый пораженческий пацифизм – коллективный «сакунцаниколовский» курс.
«И так бы продолжалось, если бы не было войны. Мало кто осознавал, что эта война не только ради Арцаха, но ради безопасности Армении. И всем казалось, что если сдадим Арцах, то будем жить мирно и безопасно. В том числе по причине этого самообмана –  несмотря на ужасные потери, предательство, умышленное поражение – Никол остался.
Остался, потому что люди попали во 2-й самый большой капкан, поверив, будто «что было, то было, если выродок останется, то война не возобновится». Многие как раньше, так и сейчас не хотят сталкиваться с действительностью. А действительность в том, что когда говорилось, что если придет Никол, то будет война, никто не слушал. Потом когда говорилось, что дипломатия Никола приведет к войне, опять никто не слушал, точно так как в ноябре-декабре 2020 года, когда говорилось, что если Никол останется, то будет перманентная война (и внутри страны, и за пределами страны) и снова никто не слушал.
А знаете, почему? Потому что в основе «николизма» отрицание реальности.
В течение следующих за капитуляцией 6 месяцев Никол занимался чем угодно, кроме предотвращения новой войны. Уже 6 месяцев министр обороны пьяница занят облизыванием сапог, вместо того, чтобы строить передовую линию. Уже 6 месяцев разрушается Генеральный штаб, или то, что от него осталось. А в это время оккупировавший Арцах «образованный и грамотный» говорил о планах захвата Сюника и Севана. 6 месяцев с разрешения или как минимум с молчаливого согласия народа Армении власти занимались всем, кроме укрепления границ страны и собирания осколков армии.
Вносят поправки в закон о лото, формируют новый порядок выборов Защитника прав человека, устанавливают памятник Ганди и занимаются мелким гандийством. И после всего этого кто-то думает, что Армению оставят в покое? Почему должны оставить, когда видят самообманутое общество и неадекватную власть? А сейчас я предлагаю всем взять избирательные урны, пойти в Сюник и выложить на передовой. Это точно остановит врага. Если не получится, можно выставить в Вайоц Дзоре. Следующей будет эта область.
Взяв друг друга за руки, не забудьте в это время каждый свою песню: одна часть пусть кричит «нет возврата к прошлому», «худшее уже произошло» (хотя каждый следующий день хуже предыдущего), а другая часть кричит: «Никол – это проект» или «в 2018 году у всех были надежды» (хотя участвует в нарисованном именно Николом избирательном шоу).
То, что вы не видите себя со стороны, уже ясно. Вы хоть видите врага в Сюнике и Гегаркунике? Или это еще недостаточный аргумент, враг должен обязательно дойти до Еревана? Отвергните «николизм» в себе! Вернитесь в реальность! #antinikol
P.S. Хочу пожелать, чтобы эти люди когда-нибудь поняли, что приняв Никола с распростертыми руками, они толкнули страну в пропасть и «заслужили» свое будущее в лице азербайджанских военных, эпидемии, голода и безработицы, которые кстати, уже проникли в Гегаркуник».