Եթե նույնիսկ ադրբեջանական զորքերը վերադառնան նախկին դիրքեր, ենթադրելի է, որ զիջում կլինի մեկ այլ ճակատում՝ կարևոր չէ սահմանին, թե քաղաքական հարցերում. փորձագետ
13/05/2021 11:41
Անվտանգության խորհրդի նիստում վարչապետ Փաշինյանը հայտարարել է, որ «Ադրբեջանի զինված ուժերն այդ տեղանքում (Իշխանասար) հատել են Հայաստանի Հանրապետության պետական սահմանը և խորացել մինչև 3,5 կիլոմետր, ըստ էության, փորձ են անում պարփակել Սև լիճը», ֆեյսբուքյան էջում գրել է «Հենակետ» վերլուծական կենտրոնի ղեկավար Տիգրան Աբրահամյանը:
«Հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ երեկ վարչապետի թիմակիցները, տարատեսակ կառույցներն ու պաշտոնատար անձինք մինչև ԱԽ նիստը փորձում էին խեղաթյուրել իրադրությունը՝ որոշ դեպքերում ծաղրական, վիրավորական որակումներով, կարելի է ենթադրել, որ իշխանությունը մինչև վերջին պահը հույս է ունեցել, որ իրավիճակն այնուամենայնիվ ի օգուտ Հայաստանի կհանգուցալուծվի», - գրել է նա:
Աբրահամյանը նաև նկատել է, որ եթե անգամ Սյունիքում իրավիճակի կարգավորումից, ենթադրելի է, որ զիջում կլինի մեկ այլ ճակատում:
«Վարչապետի խոսքերով, «պետք է արձանագրել, որ իրավիճակն առնվազն մերձճգնաժամային է, եթե չասենք ճգնաժամային»։
Եթե նույնիսկ արտաքուստ իրավիճակը կարգավորվի, ադրբեջանական զորքերը վերադառնան նախկին դիրքեր, ապա այս պարագայում ենթադրելի է, որ զիջում կլինի մեկ այլ ճակատում՝ կարևոր չէ սահմանին, թե քաղաքական հարցերում։
Այսինքն՝ վարչապետի գիշերային նիստն ու հնչեցրած գնահատականները ցույց են տալիս, որ սա զուտ պետական սահմանի խախտման դեպք չէ և իր մեջ առավել խորքային խնդիրներ է պարունակում։ Ադրբեջանը ոչ միայն տեղային խնդիր է լուծում՝ բարենպաստ դիրքավորում, Սև լճի՝ ջրային պաշարների վրա վերահսկողության հաստատում, այլ Հայաստանի հետ տարվող բանակցություններում ճնշման նոր՝ բավականին ազդեցիկ գործիք ստանում», - ընդգծել է Աբրահամյանը։

Тигран Абрамян: Если даже азербайджанские войска вернутся на исходные позиции, предполагается, что уступка будет на другом фронте – неважно на границе или в политических вопросах
13/05/2021 12:42
И.о. премьер-министра Пашинян заявил на заседании Совета безопасности, что «вооруженные силы Азербайджана пересекли государственную границу Республики Армения в этой местности (Ишханасар), углубились на 3,5 километра и, по сути, пытаются окружить Черное озеро», написал на своей странице в Facebook руководитель аналитического центра «Энакет», бывший советник президента Арцаха по вопросам безопасности Тигран Абрамян.
«Учитывая то обстоятельство, что вчера члены команды премьер-министра, различные структуры и должностные лица до заседания СБ пытались исказить действительность, а в некоторых случаях используя иронические и оскорбительные высказывания, можно предположить, что власти до последней минуты надеялись, что ситуация тем не менее разрешится в пользу Армении», - написал он.
Тигран Абрамян также отметил, что если даже ситуация в Сюнике будет урегулирована, можно предположить, что уступка будет сделана на другом фронте.
«По словам премьер-министра, «нужно отметить, что ситуация если не критическая, то как минимум близка к критической».
Если даже внешне ситуация будет урегулирована, азербайджанские войска вернутся на исходные позиции, то в этом случае предположительно, уступка будет на другом фронте – не важно на границе или в политических вопросах.
То есть, ночное заседание премьера и озвученные оценки демонстрируют, что это не просто случай нарушения государственной границы и содержит в себе более глубинные проблемы. Азербайджан решает не только локальную проблему – занять благоприятную позицию, установить контроль над водными ресурсами Черного озера – но и получает в переговорах с Арменией новый довольно влиятельный инструмент давления», - подчеркнул Тигран Абрамян.