ՄԻՊ աշխատակազմի պատվիրակությունը մեկնել է Սյունիք՝ սահմանների հետ կապված իրավիճակին տեղում ծանոթանալու
13/05/2021 15:30
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանն իր ֆեյսբուքյան էջում գրել է.
«Մեր աշխատակազմի պատվիրակությամբ մեկնել ենք ՀՀ Սյունիքի մարզ` սահմանների հետ կապված իրավիճակին տեղում ծանոթանալու, փաստահավաք աշխատանքների և սահմանային բնակիչների իրավունքների պաշտպանության նպատակով:
Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանն ի գիտություն միջազգային կառույցների հատուկ արձանագրում է, որ ադրբեջանական զինված ուժերի անօրինական առաջխաղացումը դեպի ՀՀ սահմաններից ներս, մասնավորապես՝ Սև լճի տարածք ու այդ տարածքից դեպի քաղաքացիական բնակավայրեր ընկած հատված կոպտորեն խախտում է ՀՀ սահմանային բնակիչների իրավունքները, ունի մարդկանց ահաբեկելու նպատակ:
Ադրբեջանական զինվորականների ներկայությունը կոպտորեն խախտում է մարդու իրավունքների միջազգային պահանջները և զրկում է ՀՀ քաղաքացիներին իրենց ընտանիքների եկամտի միակ աղբյուր անասնապահությամբ զբաղվելու, արոտավայրերն օգտագործելու հնարավորությունից, իրական վտանգ է ստեղծում համայնքների բնակիչների համար ոռոգման ու խմելու ջրի հասանելիության, նրանց կյանքի ու անվտանգության համար:
Ադրբեջանական զինված ուժերի նշված անօրինական արարքը ևս մեկ անգամ ապացուցում է անվտանգության գոտի ստեղծելու Մարդու իրավունքների պաշտպանի առաջարկի բացարձակ անհրաժեշտությունը, ինչը հնարավորություն կտա երաշխավորել ՀՀ սահմանային բնակիչների իրավունքներն ու խաղաղ կյանքը, մարդկանց ֆիզիկական ու հոգեկան անձեռնմխելիությունը:
Սյունիքի մարզ Պաշտպանի այցի ընթացքում տեղում հատուկ սկզբունքով կիրականացվեն փաստահավաք աշխատանքներ, կձեռնարկվեն ՀՀ սահմանային բնակիչների իրավունքների պաշտպանությանն ուղղված քայլեր»։

Делегация аппарата омбудсмена Армении выехала в Сюник для ознакомления на месте с ситуацией на границах
13/05/2021 17:41
Делегация аппарата омбудсмена Армении отправилась в Сюникскую область для ознакомления на месте с ситуацией, связанной с границами, проведения работ по сбору фактов и защиты прав приграничных жителей, сообщил на своей странице в  Facebook Защитник прав человека Армении Арман Татоян.
«Защитник прав человека к сведению международных структур специально констатирует, что незаконное продвижение азербайджанских вооруженных на территорию Республики Армения, в частности, на территорию Черного озера («Сев лич») и с этой территории – в  сторону гражданских населенных пунктов, грубейшим образом нарушает права приграничных жителей Армении, преследует цель запугать людей.
Присутствие азербайджанских военных грубо нарушает международные требования прав человека и лишает граждан Армении возможности заниматься животноводством, что является их единственным источником дохода, возможности использования пастбищ, создает реальную опасность для жителей общин в вопросах доступа к питьевой и оросительной воде, в вопросах их жизни и безопасности.
Указанные противозаконные действия азербайджанских вооруженных сил вновь доказывают абсолютную необходимость создания предложенной Омбудсменом зоны безопасности, что позволит гарантировать право на безопасную жизнь, физическую и душевную неприкосновенность приграничных жителей Республики Армения.
В ходе визита Защитника в Сюникскую область на месте в специальном порядке будут осуществлены работы по сбору фактов, а также предприняты шаги для защиты прав жителей приграничных населенных пунктов Армении».