Այսօր արդեն վտանգված է Հայաստանի տարածքային ամբողջականությունը. ՀՅԴ Բյուրոյի հայտարարությունը
Արցախյան վերջին պատերազմից հետո Ադրբեջանը, ոչ միայն շարունակում է սպառնալիքներ հնչեցնել և պահանջներ ներկայացնել, այլև բացահայտ քայլեր է ձեռնարկում Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխանության եւ տարածքային ամբողջականության դեմ, այս մասին հայտարարություն է տարածել ՀՅԴ Բյուրոն։
«Կոպտորեն ոտնահարելով նոյեմբերի 9-ի զինադադարի եռակողմ հայտարարության դրույթները, Ադրբեջանը ոչ միայն հրաժարվում է վերադարձնել գերիներին եւ այլ պահվող անձնանց, այլեւ Արցախի Հանրապետության Խծաբերդի, Հին Թաղերի ռազմակալումից, ապա նաեւ կասկածելի հիմքերով իրականացված սահմանազատումներից հետո, չհանդիպելով որեւէ դիմադրության, անցել է բացահայտ զավթողական քաղաքականության։
2021 թվականի մայիսի 12-ին Սյունիքի եւ Գեղարքունիքի մարզերի որոշ ռազմավարական ուղղություններով ադրբեջանական զինուժը հատել է Հայաստանի Հանրապետության պետական սահմանը եւ խորացել մի քանի կիլոմետր։ Ադրբեջանական զինվորականների ներխուժման արդյունքում առաջացել են անվտանգային լրջագույն սպառնալիքներ։ Հեռահար նպատակադրումներով կատարված ադրբեջանական բացահայտ ագրեսիան ստեղծել է ռազմական բախման եւ պատերազմի իրական վտանգ։
Օգտվելով Հայաստանի Հանրապետության իշխանությունների հանցավոր անգործությունից, Ադրբեջանը փորձում է թելադրել իր կամքը՝ ոտնահարելով միջազգային իրավունքի հանրաճանաչ նորմերը։ Այսօր արդեն վտանգված է Հայաստանի տարածքային ամբողջականությունը։ Ադրբեջանի ագրեսիան կանխելու, հակազդելու փոխարեն Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորած վարչախումբը շարունակում է իր ապաշնորհ կառավարմամբ կործանման տանել երկիրը։
Այս ընթացքը պարտավոր ենք կասեցնել։ ՀՅ Դաշնակցության Բյուրոն աշխարհի տարբեր երկրներում զորաշարժի է ենթարկել Դաշնակցության բոլոր կարելիությունները՝ Ադրբեջանի վրա ճնշում բանեցնելու ուղղությամբ, միաժամանակ պատրաստ լինելով ինքնակազմակերպվելով պաշտպանել մեր պետությունն ու քաղաքացների անվտանգությունը», - նշված է հայտարարության մեջ։

After the recent Artsakh war Azerbaijan not only continues voicing threats and putting demands but undertakes obvious steps against sovereignty and territorial integrity of the Republic of Armenia, ARF-D Bureau said in a statement issued on Monday.
“Grossly violating the provisions of the November 9 trilateral statement Azerbaijan not only refuses to return the captives but after military actions in Artsakh Republic’s Khtsaberd, Hin Tagher and then the demarcation implemented on dubious grounds - without facing any resistance - passed to open invading policy,” the statement runs, adding that the incursion of Azeri soldiers to Armenia’s territory created serious security threats.
“The open Azerbaijani aggression carried out with long-going goals created real danger of hostilities and war,” the ARF-D Bureau said in the statement, adding that using the criminal inactivity of Armenia’s authorities Azerbaijan is trying to dictate its will – violating the well-known norms of the international right.
“Today already the territorial integrity of Armenia is endangered. Instead of preventing, confronting Azerbaijan’s aggression the regime headed by Nikol Pashinyan continues leading the country to collapse with its incompetent governance. We have to stop this course,” the ARF-D Bureau’s statement reads, noting that it has mobilized all its capacities in different countries of the world for exerting pressure on Azerbaijan, and at the same time being ready to self-organize and defend the security of the state and the citizens.