Այսօր արդեն վտանգված է Հայաստանի տարածքային ամբողջականությունը. ՀՅԴ Բյուրոյի հայտարարությունը
Արցախյան վերջին պատերազմից հետո Ադրբեջանը, ոչ միայն շարունակում է սպառնալիքներ հնչեցնել և պահանջներ ներկայացնել, այլև բացահայտ քայլեր է ձեռնարկում Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխանության եւ տարածքային ամբողջականության դեմ, այս մասին հայտարարություն է տարածել ՀՅԴ Բյուրոն։
«Կոպտորեն ոտնահարելով նոյեմբերի 9-ի զինադադարի եռակողմ հայտարարության դրույթները, Ադրբեջանը ոչ միայն հրաժարվում է վերադարձնել գերիներին եւ այլ պահվող անձնանց, այլեւ Արցախի Հանրապետության Խծաբերդի, Հին Թաղերի ռազմակալումից, ապա նաեւ կասկածելի հիմքերով իրականացված սահմանազատումներից հետո, չհանդիպելով որեւէ դիմադրության, անցել է բացահայտ զավթողական քաղաքականության։
2021 թվականի մայիսի 12-ին Սյունիքի եւ Գեղարքունիքի մարզերի որոշ ռազմավարական ուղղություններով ադրբեջանական զինուժը հատել է Հայաստանի Հանրապետության պետական սահմանը եւ խորացել մի քանի կիլոմետր։ Ադրբեջանական զինվորականների ներխուժման արդյունքում առաջացել են անվտանգային լրջագույն սպառնալիքներ։ Հեռահար նպատակադրումներով կատարված ադրբեջանական բացահայտ ագրեսիան ստեղծել է ռազմական բախման եւ պատերազմի իրական վտանգ։
Օգտվելով Հայաստանի Հանրապետության իշխանությունների հանցավոր անգործությունից, Ադրբեջանը փորձում է թելադրել իր կամքը՝ ոտնահարելով միջազգային իրավունքի հանրաճանաչ նորմերը։ Այսօր արդեն վտանգված է Հայաստանի տարածքային ամբողջականությունը։ Ադրբեջանի ագրեսիան կանխելու, հակազդելու փոխարեն Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորած վարչախումբը շարունակում է իր ապաշնորհ կառավարմամբ կործանման տանել երկիրը։
Այս ընթացքը պարտավոր ենք կասեցնել։ ՀՅ Դաշնակցության Բյուրոն աշխարհի տարբեր երկրներում զորաշարժի է ենթարկել Դաշնակցության բոլոր կարելիությունները՝ Ադրբեջանի վրա ճնշում բանեցնելու ուղղությամբ, միաժամանակ պատրաստ լինելով ինքնակազմակերպվելով պաշտպանել մեր պետությունն ու քաղաքացների անվտանգությունը», - նշված է հայտարարության մեջ։

Территориальная целостность Армении находится сегодня под угрозой – заявление Бюро АРФД
После последней Арцахской войны Азербайджан не только продолжает озвучивать угрозы и требования, но и предпринимает открытые шаги против суверенитета и территориальной целостности Республики Армения, говорится в заявлении Бюро АРФ «Дашнакцутюн.
«Грубо нарушив положения трехстороннего заявления от 9 ноября, Азербайджан не только отказывается вернуть пленных и удерживаемых лиц, но и не встретив никакого сопротивления после оккупации общин Хцаберд и Ин Тахер Республики Арцах и проведенной на сомнительных основаниях делимитации, перешел к открытой захватнической политике.
Азербайджанские вооруженные силы 12 мая 2021 года пресекли государственную границу Республики Армения в некоторых стратегических направлениях Сюникской и Гегаркуниуской области и углубились на несколько километров. В результате проникновения азербайджанских военных возникли серьезнейшие угрозы безопасности. Предпринятая с далеко идущими намерениями открытая азербайджанская агрессия создала реальную угрозу военного конфликта и войны.
Пользуясь преступным бездействием властей Республики Армения, Азербайджан пытается диктовать свою волю, попирая общепризнанные нормы международного права. Сегодня уже под угрозой находится территориальная целостность Армении. Вместо того, чтобы предотвратить агрессию Азербайджана и противодействовать ей, возглавляемый Николом Пашиняном режим продолжает своим бездарным управлением вести страну к гибели.
Мы обязаны остановить этот процесс. Бюро АРФ «Дашнакцутюн» мобилизовало все  ресурсы и возможности Дашнакцутюн во всем мире – для оказания давления на Азербайджан, одновременно, готово начать самоорганизацию для защиты безопасности нашего государства и граждан», - говорится в заявлении.