Իշխանությունը կա՛մ իրավիճակին չի տիրապետում, կա՛մ հանգուցալուծման հնարավոր տարբերակը վատն է մեզ համար. Արփինե Հովհաննիսյանը՝ Սյունիքի մասին
17/05/2021 14:39
Սյունիքի շուրջ իրականում և ֆեյսբուքում ծավալվող իրադարձություններին հետևելով՝ ՀՀ արդարադատության նախկին նախարար Արփինե Հովյաննիսյանն առանձնացրել է մի քանի փաստ ու դիտարկում:
«1. Հայաստանում այլևս անվտանգ չէ ապրելը: Հիմա Սյունիքում, Գեղարքունիքում, կարճ ժամանակ անց՝ ամենուր:
2. Իշխանությունը ունակ չէ, իսկ հաճախ` ցանկություն էլ չունի ապահովել Հայաստանի անվտանգությունը: Հայաստանը հալվում է շոգին արևի տակ մնացած պաղպաղակի պես:
3. Իշխանության ու նրա պարագլխի լռությունը կամ մերթընդմերթ արվող անպտուղ պոռթկումները ակնառու են դարձնում, որ իրենք կամ իրավիճակին չեն տիրապետում կամ իրավիճակի հանգուցալուծման հնարավոր տարբերակը այնքան վատն է մեզ համար, որ պատեհ պահի են սպասում կամ ընդդիմության որևէ սխալի, որ շեղեն»:
Իշխանություն/ընդդիմություն ֆեյսբուքյան և հեռուստատեսային տեղեկատվական մարտերի ֆոնին չափազանց կարևոր է ՀՀ շարքային ու ոչ այնքան տեղեկացված քաղաքացու վստահությունը շահելը:
Ընդդիմությունը մի ուժեղ գործիք ունի` անգամ նվազագույն չափազանցություն, մանիպուլյացիա թույլ չտալ: Իշխանական խունտան դա է ցանկանում: Նրանք դա են վաճառում իրենց լսարաններին: Դասական կիսաճշմարտությունները նախկին արդյունավետությունը չեն կարող ունենալ: Միջին վիճակագրական մարդը սկսում է չհավատալ ոչ ոքի: Դրանից շահում է իշխանությունը:
Ասում եմ սա որպես այս ոլորտը երկար ժամանակ ուսումնասիրող ու հենց այս թեմայով միայն նախորդ շաբաթվա ընթացքում շուրջ 300 երիտասարդների հետ հանդիպած մարդ»:
Հովհաննիսյանն ընդգծում է, որ ամենազգայուն թեմաներով այս օրերին պետք է լինել ճշգրիտ ու շահել մարդկանց վստահությունը:

Власти либо не владеют ситуацией, либо возможный вариант разрешения для нас плохой – Арпине Ованнисян о Сюнике
17/05/2021 17:07
Проследив за развернувшимися в Facebook и реальными событиями вокруг Сюника, бывший министр юстиции Арпине Ованнисян констатировала несколько фактов и наблюдений:
«1. В Армении больше небезопасно жить. Сейчас – в Сюнике, Гегаркунике, через короткое время – повсюду.
2. Власти неспособны, а часто, не имеют желания обеспечить безопасность Армении. Армения как мороженое тает от жары под солнцем.
3. Молчание властей и ее главаря или ее бесплодные вспышки время от времени делают очевидным, что они либо не владеют ситуацией, либо возможный вариант разрешения ситуации для нас плохой, ждут удобного момента или какой-то ошибки оппозиции, чтобы отвлечь внимание».
На фоне фейсбуковских и телевизионных дебатов власти/оппозиция чрезвычайно важно завоевать доверие рядового и не столь информированного гражданина Республики Армения.
У оппозиции есть только один сильный инструмент – не допускать даже минимального преувеличения, манипуляции. Власти продают это свое аудитории. Классическая полуправда не может иметь прежней эффективности. Среднестатистический человек начинает никому не верить. От этого выигрывает власть.
Говорю это как долго изучавший эту сферу и встречавшийся только на прошлой неделе с около 300 представителями молодежи человек».
Арпине Ованнисян подчеркивает, что в самых чувствительных темам в эти дни нужно быть точным и завоевывать доверие людей.