«Պարծենում են, որ Վարդենիսում ևս դիրքեր չեն եղել և չէին կարող շրջափակման մեջ ընկնել». Փորձագետը՝ ԳՇ հաղորդագրությունը համարում է հանցագործության մասին հաղորդում
18/05/2021 11:40
ԶՈՒ ԳՇ-ի պարզաբանումը, թե «Վարդենիսում ադրբեջանցիները հայկական որևէ դիրք չեն գրավել, չէին էլ կարող գրավել, քանի որ սահմանային այդ հատվածում մարտական դիրքեր չկան, ընդամենը բաց տարածք է», «Հենակետ» վերլուծական կենտրոնի ղեկավար Տիգրան Աբրահամյանը համարում է հաղորդում հանցագործության մասին:
«Այս պաշտոնական հաղորդագրությունը ոչ միայն հաղորդում է հանցագործության մասին, այլ խորը մտահոգություններ է փոխանցում պետության ղեկին գտնվող անձանց հոգեվիճակի, մտորումների, մոտեցումների և մեր երկրի վերաբերյալ պատկերացումների մասին։
Ավելի ծանր, խորը մտահոգիչ տեքստ դժվար է ակնկալել։ Սրանք նախ տարօրինակ հպարտությամբ անընդհատ հավաստիացնում էին, որ թշնամու հետ մարտեր չեն եղել, որովհետև չեն էլ փորձել կանգնեցնել, որովհետև հարկ չէին համարել առաջնագիծ տեղակայել, կահավորել, հիմա էլ, մի տեսակ, պարծենում են, որ Վարդենիսի այդ հատվածում ևս դիրքեր, զինծառայողներ չեն եղել, ըստ այդմ՝ մարտեր չեն ընթացել կամ դիրքեր չէին կարող շրջափակման մեջ ընկնել, որովհետև դիրք ուղղակի տեղակայված չի եղել», - գրել է փորձագետը։
Նրա խոսքով՝ ձևակերպումը, թե ադրբեջանցիները «ընդամենը բաց տարածք» են ներխուժել, կրկնությունն էր իշխանական թիմի մեկ այլ ներկայացուցչի հայտարարության, թե բանակը ժողովրդին է պաշտպանում, ոչ թե ամայի տարածքները։
«Հայրենիքը սրանց համար ամայի տարածք է և ինչպես արտահայտվում են, այնպես էլ վարվում են նրա հետ։
Մեր երկրի ղեկին գտնվողները Հայաստանի նվազագույն անվտանգային խնդիրները լուծելու կամք, ցանկություն, նպատակ ուղղակի չունեն։ Սրանք ամեն անգամ զիջելու են և յուրաքանչյուր անգամվա համար ունեն հայտնի «հիմնավորումը»՝ հանձնեցինք, որովհետև մնացածների կյանքն էինք փրկում, հանձնեցինք, որ զոհեր չլինեն, հանձնեցինք, որ զորքը շրջափակման մեջ չընկնի։
Ու այսպես սրանք քայլ առ քայլ կհանձնեն այն ինչ ունենք, եթե սրա դեմը չառնենք», - ավելացրել է փորձագետը։
Նա նաև բարձրաձայնել է, որ ինչ ճանապարհով էլ լինի, այս իշխանությունը պետք է հեռացվի, հակառակ դեպքում մեր երկրում ապրելու հնարավորություն այլևս չենք ունենալու։

«Гордятся тем, что в Вардениса тоже не было позиций и они могли попасть в окружение» – эксперт считает заявление ГШ ВС сообщением о преступлении
18/05/2021 15:49
Руководитель аналитического центра «Энакет» Тигран Абрамян считает разъяснение Генштаба ВС Армении о том, что «в Варденисе азербайджанцы не захватили и не могли захватить какой-либо боевой позиции, поскольку на этом участке границы нет боевых позиций, всего лишь открытая территория» – сообщением о преступлении.
«Это официальное сообщение не только является заявлением о преступлении, но и вызывает глубокую обеспокоенность в связи с душевным состоянием, размышлениями,  подходами и представлениями находящихся у руля государства лиц о нашей стране.
Более тяжелого, тревожного текста сложно представить. Сначала они со странной гордостью постоянно заверяли, что с врагом не велись бои, потому что даже не пытались остановить его, не сочли нужным создать передовую линию и оборудовать. А сейчас, как бы гордятся тем, что на данном участке Вардениса тоже не было позиций, военнослужащих, следовательно, не было боев или позиции не могли попасть в окружение, потому что просто не были размещены», - написал эксперт.
По его словам, формулировка, что азербайджанцы проникли «всего лишь на открытую территорию», является повторением заявления другого представителя власти о том, что армия защищает народ, а не безлюдные территории.
«Родина эля этих – безлюдная территория и как выражаются, так и обращаются с ней.
Находящиеся у руля нашего государства просто не имеют воли, желания и стремления решать даже минимальной проблемы безопасности Армении.
Они каждый раз будут сдавать, и для каждого раза у них есть известное «основание» – сдали, потому что спасали жизни остальных, сдали, чтобы не было жертв, сдали, чтобы войско не попало в окружение.
И так, шаг за шагом, они сдадут все, что у нас есть, если мы не остановим это», - добавил эксперт.
Он также подчеркнул, что эта власть должна быть устранена любым путем, в противном случае у нас не будет возможности жить в нашей стране.