Պարզվում են Սյունիքում ջրից թունավորման դեպքերի հանգամանքները. քրեական գործ է հարուցվել
2021թ. մայիսի 9-ից 11-ն ընկած ժամանակահատվածում վարակիչ հիվանդությունների ախտանշաններով «Սիսիանի բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ են դիմել Սյունիքի մարզի բնակիչներ, հայտնում են ՀՀ քննչական կոմիտեից։
Ձեռնարկված միջոցառումների արդյունքում պարզվել է, որ համաճարակաբանական հետազոտությունների շրջանակներում հիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման մասնագետները մայիսի 11-ին իրականացրել են բակային հսկողություն: Արդյունքում հայտնաբերվել են աղիքային վարակիչ հիվանդության բնորոշ ախտանշաններ, որի հետևանքով նշված անձանց վիճակը գնահատվել է միջին և թեթև ծանրության:
Դեպքի առթիվ 2021թ. մայիսի 17-ին ՀՀ ոստիկանության Սիսիանի բաժնում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 277-րդ հոդվածի (սանիտարահակահամաճարակային կանոնները խախտելը) 1-ին մասով, որը մայիսի 18-ին ուղարկվել է ՀՀ քննչական կոմիտեի Սյունիքի մարզային քննչական վարչության Սիսիանի քննչական բաժին և ընդունվել վարույթ:
Քրեական գործով նշանակվել են դատաբժշկական փորձաքննություններ, վերցվել է ջրի նմուշ և նշանակվել դատասննդային փորձաքննություն, կատարվում են քննչական և դատավարական այլ գործողություններ՝ դեպքի բոլոր հանգամանքները պարզելու ուղղությամբ:

В СК Армении возбуждено уголовное дело по факту вспышки кишечной инфекции в Сисиане
В период с 9 по 11 мая в ЗАО «Сисианский медицинский центр» обратились жители Сюникской области с симптомами инфекционной болезни, сообщает Следственный комитет Армении.
В результате предпринятых мер выяснилось, что в рамках противоэпидемиологических работ специалисты по профилактике и контролю инфекционных заболеваний 11 мая провели дворовые проверки. В результате были выявлены случаи с симптомами кишечной инфекции, состояние граждан оценивается как средней и легкой тяжести.
В Сисианском отделении полиции 17 мая 2021 года возбуждено уголовное дело по факту вспышки кишечной инфекции по статье 277 Уголовного кодекса Армении (нарушение санитарно-гигиенических правил). 18 мая дело направлено и принято в производство следственного отдела Сисиана Сюникского областного следственного управления СК Армении.
Назначены судебно-медицинские экспертизы, взят отбор проб воды и назначена пищевая экспертиза, проводятся следственные и процессуальные действия для выяснения всех обстоятельств произошедшего.