Հայաստանը պետք է ճանաչի Ղարաբաղը որպես Ադրբեջանի մաս. Ալիև
Բաքուն պատրաստ է առևտրային հարաբերություններ սկսել Երևանի հետ, բայց դրա համար Ադրբեջանը և Հայաստանը պետք է ճանաչեն միմյանց սահմանները: Այս մասին հայտարարել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը:
«Մենք պատրաստ ենք Հարավային Կովկասի երկրների միջև, այդ թվում` Հայաստանի, ազատ առևտրի: Բայց դա պահանջում է Ադրբեջանի և Հայաստանի սահմանների փոխադարձ ճանաչում: Մեր կողմից մենք պատրաստ ենք ճանաչել Հայաստանի սահմանները: Բայց Հայաստանը նույնպես պետք է ճանաչի Ադրբեջանի սահմանները՝ ներառյալ ճանաչելով Ղարաբաղը որպես Ադրբեջանի մաս: Այնպես որ, մենք սպասում ենք հայկական կողմից գործողությունների», - ասել է Ալիևը «Հարավային Կովկաս. Տարածաշրջանային զարգացման և համագործակցության հեռանկարներ» թեմայով խորհրդաժողովում:
Ըստ նրա՝ 30 հազար հայ ապրում են Ղարաբաղի տարածքներում, որոնք ներկայումս ռուս խաղաղապահների վերահսկողության տակ են:

Армения должна признать Карабах частью Азербайджана - Алиев
Баку готов к осуществлению торговых отношений с Ереваном, но для этого Азербайджан и Армения должны признать границы друг друга, заявил президент Азербайджана Ильхам Алиев.
«Мы готовы к свободной торговле между странами Южного Кавказа, в том числе с Арменией. Но для этого нужно взаимное признание границ между Азербайджаном и Арменией. Мы со своей стороны готовы признать границы Армении. Но и Армения должна признать границы Азербайджана, в том числе признать Карабах частью Азербайджана. Так что мы ждем действий с армянской стороны», - сказал Алиев на конференции по теме «Южный Кавказ: перспективы регионального развития и сотрудничества».
По его словам, на территориях Карабаха, находящихся в настоящее время под контролем российских миротворцев, проживает 30 тыс. армян.