Ադրբեջանական իշխանությունները կոպտորեն խախտում են գերիների իրավունքների պաշտպանության միջազգային պահանջները. ՄԻԵԴ-ում ՀՀ ներկայացուցիչ
21/05/2021 14:01
ՄԻԵԴ-ում ՀՀ ներկայացուցիչ Եղիշե Կիրակոսյանն ընդունել է ԵԽԽՎ միգրացիայի, փախստականների և տեղահանված անձանց հարցերով զեկուցող Պոլ Գավային (Իռլանդիա), ԵԽԽՎ Միգրացիայի հանձնաժողովի քարտուղար Մարկ Նեվիլին, ԱԽ գրասենյակի ղեկավարի տեղակալ Մաքսիմ Լոնգանեին, ԵԽ-ում Հայաստանի մշտական ներկայացուցիչ Պարույր Հովհաննիսյանին, ԱԺ-ում Արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Ռուբեն Ռուբինյանին, հայտնում են ՄԻԵԴ-ում ՀՀ ներկայացուցչի ֆեյսբուքյան էջում:
Եղիշե Կիրակոսյանը ներկայացրել է հետպատերազմյան շրջանում Արցախից տեղահանված մարդկանց և մասնավորապես ռազմագերիների իրավունքների խախտման դեպքերը։ Անդրադարձ է եղել միջազգային կառույցների հետ կատարած աշխատանքին։
ՄԻԵԴ-ում ՀՀ ներկայացուցիչը կարևորել է Ադրբեջանում պահվող հայ գերիների վերադարձի հրատապությանը՝ նշելով, որ ադրբեջանական իշխանությունները կոպտորեն խախտում են գերիների իրավունքների պաշտպանության միջազգային պահանջները, նրանց ներկայացնում են ահաբեկիչներ կամ դիվերսանտներ, իսկ ադրբեջանական իշխանություններն արհեստական ձգձգում և քաղաքականացնում են հետվերադարձի գործընթացը։
ՄԻԵԴ-ում ՀՀ ներկայացուցիչը ներկայացրել է Արցախից տեղահանված բնակիչների և նրանց գույքային իրավունքների հարցերը։
Տեղեկացրել է, որ Հայաստանը միջպետական գանգատ է ներկայացրել Եվրոպական դատարան, որում ներառված է նաև ներքին տեղահանված բնակիչների իրավունքները։ Գանգատին կից ներկայացվել են բազմաթիվ և ծավալուն ապացույցներ պատերազմական հանցագործությունների մասին:
Այս համատեքստում Եղիշե Կիրակոսյանը հավելել է, որ միջպետական գանգատ է ներկայացվել նաև Թուրքիայի դեմ՝ 44-օրյա պատերազմի ընթացքում սիրիացի վարձկաններ հավաքագրելու և Ադրբեջան տեղափոխելու, ինչպես նաև Բաքվին ռազմական օժանդակություն ցուցաբերելու վերաբերյալ։

Азербайджанские власти грубо нарушают  международные требования защиты прав пленных – представитель Армении в ЕСПЧ
21/05/2021 15:13
Азербайджанские власти грубо нарушают международные требования защиты прав пленных – представитель Армении в ЕСПЧ
Представитель Армении в Европейском суде по правам человека (ЕСПЧ) Егише Киракосян принял докладчика Комитета ПАСЕ по миграции, беженцам и перемещенным лицам Пола Гавана, секретаря Комитета ПАСЕ по вопросам миграции Марка Невиля, представителя офиса Совета безопасности Армении Паруйра Ованнисяна, председателя постоянной парламентской комиссии по внешним связям Рубена Рубиняна, сообщается на странице представителя Армении в ЕСПЧ в Facebook .
Егише Киракосян представил случаи нарушения в послевоенный период прав перемещенных лиц из Арцаха, в частности военнопленных. Были обсуждены работы, проведенные с международными структурами.
Представитель Армении в ЕСПЧ придал важность срочности возвращения армянских пленных, отметив, что азербайджанские власти грубо нарушают международные требования, связанные с защитой прав пленных, представляют их террористами или диверсантами, искусственно затягивают и политизируют процесс возвращения пленных.
Представитель Армении в ЕСПЧ представил также проблемы вынужденно перемещенных граждан из Арцаха, вопросы их имущественные права.
Сообщил о том, что Армения подала межгосударственную жалобу в Европейский суд, в которой  говорится также о правах внутренне перемещенных жителей. К жалобе были приложены многочисленные доказательства военных преступлений Азербайджана.
В данном контексте Егише Киракосян добавил, что в ЕСПЧ подана также межгосударственная жалоба против Турции в связи с вербовкой сирийских наемников и их переброской в Азербайджан, а также оказанием Азербайджану военной помощи в ходе 44-днейвной войны.