Հաշվի առնվա՞ծ է հանգամանքը, որ Քարվաճառում, Քաշաթաղում հրետանի, հրթիռային համակարգեր, ԱԹՍ-ներ, հատուկ նշանակության ջոկատներ են տեղակայվել. Փորձագետ
27/05/2021 18:49
«Չեմ կարողանում հասկանալ, թե ի՞նչ են ուզում հանրությանը համոզել, երբ ՊՆ-ի, ԳՇ-ի, դեռ չեմ խոսում՝ տարբեր քաղաքական պաշտոններ զբաղեցնող անձինք, պնդում են, թե ՀՀ ներխուժած ադրբեջանական ստորաբաժանումների թիվը չի անցնում 1000-ը: Երբ սրա մասին քաղաքացիական դեմքեր են խոսում, մտածում եմ՝ թեմայից անտեղյակ մարդիկ են, «վերևից» մի բան ասել են, իսկ իրենք էլ կրկնում են, բայց որ դրա մասին զինվորականներն են խոսում՝ փորձելով ցույց տալ, որ ամեն ինչ վերահսկվում է, այդքան էլ շատ չեն մեր տարածքում գտնվող ադրբեջանցիները, արդեն մտահոգություն է առաջացնում», - ֆեյսբուքյան էջում գրել է «Հենակետ» վերլուծական կենտրոնի ղեկավար Տիգրան Աբրահամյանը:
Նա հարցեր է բարձրացրել՝ ի՞նչ տարբերություն, սահմանի տարբեր հատվածներում՝ մի քանի հարյուր մետրից մի քանի կմ առաջ եկած ուժերի թիվը 800 է, թե՞ 1000: Արդյո՞ք ձեր վերլուծություններում հաշվի է առնված այն հանգամանքը, որ առաջնագծի մյուս հատվածում՝ այս պահին Ադրբեջանի վերահսկողության տակ գտնվող Քարվաճառում, Քաշաթաղում, օրինակ՝ հրետանի, հրթիռային համակարգեր, ԱԹՍ-ներ, հատուկ նշանակության ջոկատներ են տեղակայվել:
Նրա խոսքով՝ դրանց տեղակայումը սկսվել է ադրբեջանական ներխուժումից հաշված ժամեր հետո.
«Հասկանալի է չէ՞, որ այս պահին ՀՀ սահմանների ներսում գտնվող ադրբեջանական ուժերն իրենց թիկունքում ունեն ռեզերվային ուժեր, այդ թվում՝ հրթիռա-հրետանային ստորաբաժանումներ, ԱԹՍ-ներ, հատուկ նշանակության ստորաբաժանումներ և այլն: Առաջնագծի այսպիսի խիտ ռազմականացման պարագայում ի՞նչ կարևոր է, թե ադրբեջանական զորքերը ինչ խորության վրա որքան են: Եթե այս պահին իրենց վերահսկողության տակ գտնվող Քարվաճառի կամ Քաշաթաղի հյուսիսային հատվածում Ադրբեջանը կուտակած զորք ունի, բուն ՀՀ տարածքում գտնվող 600, 800 կամ 1000 զինծառայող ունենալու հանգամանքը, իրադրությունում որևէ լուրջ տարբերություն չի մտցնում:
Սրանք հանրությանն ամեն գնով փորձում են խճճել երկրորդական, երրորդական թեմաներում, իսկ իրենց բուն գործառույթների չկատարումը, դրանով պայմանավորված՝ աճող անվտանգային նոր սպառնալիքները, իրադրության հետագա ծանրացումը բարդել միջազգային հանրության վրա, առաջին հերթին ՌԴ-ի և ՀԱՊԿ-ի վրա»:
Աբրահամյանը նաև նշել է, որ իշխանությունը երկիրը նոր ողբերգության տանելու ճանապարհին է, իսկ պատասխանատվության և մեղավորության հարցը հենց սկզբից դրվում է դաշնակիցների, հարևանների, այս հարցով շատ թե քիչ ներգրավվածություն ունեցող բոլոր սուբյեկտների վրա.«Ի դեպ՝ ամենաքիչը Թուրքիայի և Ադրբեջանի»:

Тигран Абрамян: Учитывается ли то обстоятельство, что в Карвачаре, Кашатаге размещены артиллерия, ракетные комплексы, БПЛА, отряды специального назначения?
27/05/2021 20:23
Не могу понять, в чем хотят убедить общественность, когда представители министерства обороны, Генерального штаба, не говоря уже о лицах, занимающих различные политические должности, заявляют, что число вторгшихся на территорию Армению военнослужащих азербайджанских подразделений не превышает 1000, написал на своей странице в Facebook руководитель аналитического центра «Энакет» Тигран Абрамян.
«Когда об этом говорят гражданские лица, я думаю про себя, что эти люди не в теме, "сверху" что-то сказали, а они повторяют. Но когда об этом говорят военные, пытаясь показать, что все находится под контролем, и азербайджанцев на нашей территории не так уж много, это уже серьезный повод для беспокойства.
Какая разница, численность сил продвинувшихся на разных участках границы – от нескольких сотен метров до нескольких километров – составляет 800 или 1000 человек?
Учитывается ли в ваших анализах то обстоятельство, что на других участках передовой –Карвачаре, Кашатаге, которые находятся в настоящее время под контролем Азербайджана к примеру, размещены артиллерия, ракетные комплексы, БПЛА, отряды специального назначения?» - отметил Тигран Абрамян.
По его словам, их развертывание началось через считанные часы после азербайджанского вторжения.
«Ведь понятно, что в тылу азербайджанских сил, находящихся на данный момент по эту сторону границ Армении, есть резервные силы, в том числе, ракетно-артиллерийские подразделения, БПЛА, отряды специального назначения и др.? Разве в условиях столь плотной милитаризации передовой важно, насколько глубоко вторглись азербайджанские войска, и сколько их? Если в настоящее время у Азербайджана в Карвачаре или в северной части Кашатага сконцентрированы войска, то тот факт, что на территории Республики Армения находится 600, 800 или 1000 военнослужащих, не вносит серьезных изменений в обстановку.
Эти власти любой ценой пытаются запутать общественность, второстепенными, третьестепенными темами, а вину за невыполнение своих прямых функций и обусловленные этим растущие новые угрозы безопасности, дальнейшее обострение ситуации переложить на международное сообщество, в первую очередь, на Россию и ОДКБ», - написал Тигран Абрамян.
Он также отметил, что власти ведут страну к новой трагедии, а вопрос ответственности и вины с самого начала возлагается на союзников, соседей – всех более или менее причастных к этому вопросу субъектов: «Кстати, меньше всего – на Турцию и Азербайджан».