Օպերատիվ մարտավարական իրավիճակը հարաբերական լարված է. Ադրբեջանի ԶՈւ-ն մի քանի ուղղությամբ փորձում է վարել սադրիչ հարկադրական գործողություններ. Էդվարդ Ասրյան (Տեսանյութ)
27/05/2021 15:30
Օպերատիվ մարտավարական իրավիճակը հարաբերական լարված է, լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց ՀՀ ԶՈՒ օպերատիվ գլխավոր վարչության պետ-ԶՈՒ ԳՇ պետի տեղակալ, գեներալ-մայոր Էդվարդ Ասրյանը:
«Ադրբեջանի ԶՈւ ստորաբաժանումները մի քանի ուղղությամբ փորձում են վարել իրենց սադրիչ հարկադրական գործողությունները, իսկ ՀՀ ԶՈւ ստորաբաժանումները, հակագործողություններ վարելով, փորձում են ՀՀ տարածք ներթփանցած հակառակորդի ուժերը վտարել մեր տարածքից», - ասաց Ասրյանը:
Նա նշեց, որ իրավիճակը սկզբնական ժամանակահատվածում որոշակիորեն լարված էր Սև լիճ Վերիշեն ուղղությամբ՝ Սիսիան-Գորիս տարածաշրջանում: Իսկ գիշերվա ընթացքում իրադրությունը լարվել է նաև Կութ-Նորաբակ ուղղությամբ: Լարվածությունը, նրա խոսքով, գագաթնակետին է հասել ժամը 5.00-ի դրությամբ:
«Դիտարկելով և գրանցելով, որ հակառակորդի ներթափանցած ստորաբաժանումները, որոնք մեր տարածքում են 1.5-2.5 կմ խորությամբ՝ երկու ուղղությամբ, փորձում են իրենց ուժերը միավորել և ստեղծել ավելի նպաստավոր իրադրություն իրենց համար, որոշում է կայացվել տեղադրել մարտական դիրք, որը կարող էր կասեցնել հակառակորդի գործողությունները: Նշված գործողության ընթացքում հակառակորդի օդային հետախուզությունը հայտնաբերել է մեր գործողությունները և իր ստորաբաժանումներով շրջափակել մեր խմբին», - մանրամասնեց ԶՈւ պաշտոնյան:
Հարցին՝ ինչո՞ւ հայկական կողմը զենք չի կիրառել՝ պատասխանեց, որ ռազմաքաղաքական ղեկավորությունն իրավիճակը փորձում է հարթել՝ առանց զենքի և ուժի կիրառման:
Էդվարդ Ասրյանը տեղեկացրեց նաև կապ է պահպանվում Արցախում տեղայակված խաղաղապահ ուժերի շտաբի հետ, բանակցային գործընթացը շարունավում է:
«Հակառակորդն իրենց ուժերի հետքաշման պայմաններ է ներկայացրել, մենք էլ մեր պայմաններն ենք ներկայացրել, որ մեր առաջ քաշած ստորաբաժանումները հետ կքաշենք այն պայմանով, եթե վերադարձնեն գերեվարված հայ զինծառայողներին», - ավելացրեց գեներալ-մայորը՝ ընդգծելով, որ հայկական կողմի համար այլ պայման ընդունելի չէ:

Оперативно-тактическая обстановка на границе относительно напряженная, ВС Азербайджана пытаются предпринять провокационные действия в нескольких направлениях – Эдвард Асрян
27/05/2021 16:09
Оперативно-тактическая обстановка на границе относительно напряженная, заявил сегодня на пресс-конференции заместитель начальника Главного штаба ВС Армении, начальник главного оперативного управления ГШ генерал-майор Эдуард Асрян.
«Подразделения ВС Азербайджана пытаются предпринять проводить провокационные действия в нескольких направлениях, а подразделения ВС Армении оказывают противодействие, пытаются отбросить на исходные позиции проникшие на нашу территорию силы противника», - сказал Эдуард Асрян.
Он отметил, что в начале обстановка была напряженной в направлении Веришен в районе  Черного озера – в регионе Сисиан-Горис. А в течение ночи возникла напряженность также в направлении Кут-Норабак. По его словам, по состоянию на 5:00, напряженность достигла пика.
«Проникшие вглубь территории Армении по двум направлениям в Гегаркуникской области на 1,5 км и 2,5 км азербайджанские военнослужащие попытались путем объединения подразделений по двум направлений улучшить свои позиции. Оценив ситуацию, командованием ВС Армении было принято решение развернуть новую боевую позицию для пресечения действий противника. Путем воздушной разведки азербайджанская сторона выявила наши действия, окружила нашу группу, в результате чего шестеро армянских военнослужащих были взяты в плен», - сказал Асрян.
На вопрос, почему армянская сторона не применила оружие, он ответил, что военно-политическое руководство пытается уладить ситуацию без применения оружия и силы.
Эдвард Асрян сообщил также, что поддерживается связь со штабом размещенных в Арцахе российских миротворческих сил, переговорный процесс продолжается.
«Азербайджанская сторона выдвинула ряд требований об отводе наших и их сил, мы заявили, что наше развернутое подразделение отойдет, если они вернут пленных военнослужащих. Наши подразделения заняли соответствующие позиции и готовы к выполнению задач», - отметил Асрян.