Սոթք-Խոզնավար հատվածում միջազգային դիտորդների ներգրավումը պարունակում է վտանգներ և կարող է Հայաստանը բախումների նոր ճակատի վերածել. «Պատիվ ունեմ»
27/05/2021 20:37
«Պատիվ ունեմ» դաշինքը հանդես է եկել հայտարարությամբ.
«Անվտանգության խորհրդի նիստում կապիտուլյանտ իշխանության ղեկավարի՝ միջազգային հանրությանն ու Ադրբեջանին ուղղված առաջարկը ոչ այլ ինչ էր, քան սեփական անկարողության արձանագրում, անվտանգային համակարգի փլուզման փաստում և պետության ու ժողովրդի առջև ստանձնած պատասխանատվությունից հրաժարում:
Պետք է արձանագրել, որ սեփական իշխանությունը փրկելու ճանապարհին կապիտուլյանտ իշխանությունը պատրաստ է գնալ ցանկացած զիջման՝ ենթարկվել ադրբեջանական շանտաժներին և հարկադրանքին:
Արցախի մեծ մասը հանձնած, Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքի պաշտպանությունը տապալած, մեզ համար առանցքային նշանակություն ունեցող՝ գերիների, ռազմագերիների հարցը հետին պլան մղած իշխանական խունտան պատրաստվում է նոր զիջումների:
Սահմանագծի Սոթք-Խոզնավար հատվածում միջազգային դիտորդների ներգրավման մասին կապիտուլյանտի առաջարկը ոչ միայն իշխանությունների սպառված հնարավորությունների, անզորության և պարտվողական քաղաքականության վկայությունն է, այլև պարունակում է լրացուցիչ վտանգներ՝ այն կարող է Հայաստանը տարածաշրջանային և աշխարհաքաղաքական բախումների նոր ճակատի վերածել:
Արժանապատիվ կեցվածքով միայն կարելի է հասնել խաղաղության, իսկ իշխանությունների վախկոտ ու անարժանապատիվ կեցվածքը մշտապես հանգեցնելու է թշնամու կողմից պարբերաբար նվաստացումների, որի պարագայում պատերազմն անխուսափելի չէ:
Ստեղծված ծանր իրադրության միակ հանգուցալուծումը հրատապ կերպով դավադիր իշխանությունների հեռացումն է»:

Предложение о присутствии международных наблюдателей на участке Сотк-Хознавар содержит в себе угрозы и может превратить Армению в новый фронт столкновений – блок «Честь имею»
27/05/2021 21:19
Блок «Честь имею» выступил с заявлением.
«Адресованное международному сообществу и Азербайджану на заседании Совета безопасности руководителем капитулянтской власти предложение не что иное, как констатация собственного бессилия, факта развала системы безопасности и отказ от взятых на себя обязательств перед народом.
Следует констатировать, что на пути спасения собственной власти капитулянтские власти готовы пойти на любую уступку, подчиниться азербайджанским шантажам и требованиям.
Сдавшая большую часть Арцаха, провалившая защиту суверенной территории  Республики Армения, отодвинувшая на задний план имеющие для нас ключевое значение вопросы пленных, военнопленных правящая хунта готовится к новым уступкам.
Предложение капитулянта о присутствии международных наблюдателей на участке границы Сотк-Хознавар является не только свидетельством исчерпанных возможностей, бессилия и пораженческой политики властей, но и содержит в себе дополнительные угрозы и может превратить Армению в новый фронт региональных и геополитических столкновений.
Достичь мира можно лишь за счет достойного поведения, а трусливое и недостойное поведение властей неизменно будет приводить к периодическим унижениям со стороны врага, в условиях чего война неизбежна.
Единственный путь разрешения создавшейся тяжелой обстановки – это немедленное устранение предательской власти».