182 լսողական սարք և 2 ավտոբուս՝ բարերար Միքայել Վարդանյանի կողմից հատուկ կրթահամալիրի երեխաներին (Տեսանյութ)
31/05/2021 10:02
Երևանի լսողության խանգարումներ ունեցող երեխաների հատուկ կրթահամալիրի 91 սան կունենա դանիական Oticon ֆիրմայի գերժամանակակից լսողական սարքեր, որոնք թույլ կտան ձայնային ազդակներն ընկալել 360 աստիճան տրամագծով, տարանջատել աղմուկը և մաքուր ընկալել ձայնը:
Կրթահամալիրը կունենա նաև 2 նոր ճապոնական ավտոբուս, որոնք կապահովեն երեխաների անվտանգ տեղափոխումը դեպի դպրոց և տուն: Սա հունիսի 1-ի՝ երեխաների պաշտպանության միջազգային օրվա առթիվ նվերն է կրթահամալիրի սաներին:
Նախաձեռնությունը հնարավոր է եղել իրականացնել բարերար Միքայել Վարդանյանի աջակցությամբ: Բարեգործական ծրագրի ընդհանուր բյուջեն 109 մլն դրամ է:

182 hearing aids and 2 buses by benefactor Mikayel Vardanyan for students of Special Educational Complex (Video)
31/05/2021 10:06
91 students of Yerevan Special Educational Complex for Children with Hearing Disorders will have state-of-the-art hearing aids of Danish company Oticon, which will allow them to receive acoustic signals within 360 degrees in diameter, separate the noise and clearly receive the sound.
The Educational Complex will also have 2 new Japanese buses, which will ensure the safe transportation of children to school and home. This is a gift to students of the Educational Complex on the International Day for Protection of Children, June the 1st.
The initiative has been possible with the support of benefactor Mikayel Vardanyan. The total budget for the charity program is 109 million AMD.