Ավելի քան 200 մարմին է կորած եղել. հիմա մարմինները հանում են պահած տեղերից ու տալիս ԴՆԹ անելու. անհետ կորածի հարազատ (Տեսանյութ)
31/05/2021 12:35
Անհետ կորած զինծառայողների հարազատները բողոքի ակցիա են իրականացնում, նրանք Հերացի փողոցն են փակել:
«Բացահայտել եմ, որ 200-ից ավելի մարմին է կորած եղել, չենք իմացել, հիմա հայտնվում են: Նոյեմբերի 23-ին Արցախ է բերվել 21 մարմին: Մի քանի օր առաջ մի մարդու մարմնի ԴՆԹ է համապատասխանել, կինը զանգել է ինձ, ասում է՝ ճշտեմ, թե մարմինը որտեղից է բերվել: Պայմանական կոդը 567 է՝ նոյեմբերի 23: Պայմանական կոդերը դրվում են ըստ հերթականության: Նույն ամսաթվով էլի մարդ է բերվել ու մարմնի կոդը եղել է 755: Եթե 567-ին գումարեմ 21՝ 755 չի ստացվում: Հիմա մարմինները հանում են պահած տեղերից ու տալիս են ԴՆԹ անելու: Ամբողջական մարմին կա, որը նոյեմբերի 23-ից ԴՆԹ չի անցել», - լրագրողների հետ զրույցում ասաց ակցիայի մասնակիցներից մեկը:
Նա տեղեկացրեց, որ պահանջում են պետական մարմիններից կազմված հաձնաժողով ստեղծվի, որի կազմում ընդգրկված լինի ծնողների խումբ, գնան բոլոր դիահերձարանները, պարզեն ստույգ թիվը:

Более 200 тел были пропавшими, их где-то прятали, а сейчас эти тела отправляют на ДНК-анализ – родственник пропавшего без вести
31/05/2021 13:30
Родственники без вести пропавших военнослужащих проводят акцию протеста, они перекрыли улицу Гераци.
«Я выяснил два дня назад, что, оказывается, более 200 тел были пропавшими, но мы не знали об этом, а сейчас они появляются. 23 ноября в Арцах было доставлено 21 тело. Несколько дней назад был проведен ДНК-анализ одного человека, женщина позвонила мне и говорит, чтобы я выяснил, откуда привезено это тело. Условный код 567, 23 ноября. Условные коды ставятся по очередности. С той же датой были доставлены еще люди, и код тела был 755. Если 21 прибавить к 567, то не получается 755. Где были эти тела? Сейчас эти тела снимают из спрятанных мест и отправляют для проведения анализа ДНК. Есть тела, которые не прошли ДНК-анализ с 23 ноября», - заявил в беседе с журналистами один из участников акции протеста.
Он сообщил, что они требуют создать комиссию из представителей государственных органов, в которую войдет также группа родителей, чтобы осмотреть все морги и выяснить точное количество.
Отметим, что месте находится начальник криминалистического управления Следственного комитета Армении Рафаэл Варданян.