Հայաստանում 855 հազար անհատից, ովքեր կորոնավիրուսի ծանր ընթացքի ռիսկի ներքո են, մոտ 14%-ն ունի ուղեկցող հիվանդություն, որ առաջացել է ծխախոտի օգտագործման հետևանքով
31/05/2021 10:18
Մայիսի 31-ը Առանց ծխախոտի համաշխարհային օրն է, իսկ տարվա կարգախոսը` «Ժամանակն է հրաժարվել ծխախոտի օգտագործումից», հայտնում են ՀՀ առողջապահության նախարարությունից։
Աշխարհում շուրջ 780 միլիոն մարդ ցանկություն է հայտնել դադարեցնելու ծխախոտի օգտագործումը, սակայն նրանցից միայն 30%-ի համար է հասանելի ֆիզիկական և հոգեբանական կախվածությունը հաղթահարելու աջակցությունը:
Այս օրը տարբեր միջոցառումներ իրականացնելով` Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունը (ԱՀԿ) նախազգուշացնում է մոլորակի բնակչությանը մարդկության ողջ պատմության մեջ ամենատարածված համաճարակներից մեկի` նիկոտինային կախվածության վտանգի մասին, հաշվի առնելով, որ ծխախոտը սպանում է այն կանոնավոր օգտագործող մարդկանց կեսին:
Հայաստանում 2020 թվականի ընթացքում իրականացված Ծխախոտի դեմ պայքարի շրջանակային կոնվենցիայի ներդրումային հետազոտության տվյալների համաձայն` ամեն տարի ծխախոտը սպանում է Հայաստանի ավելի քան 5500 բնակչի: Այդ մահերի 52%-ը 70 տարեկանից ցածր անձանց շրջանում է (վաղաժամ մահեր):
Հարկ է նշել, որ սկսած 2020 թվականից` COVID-19 համավարակը ծանրաբեռնել է առողջապահական համակարգերն ամբողջ աշխարհում, և այս բռնկման տնտեսական ազդեցությունն ահռելի է:
Ծխողների մեծ թիվը բնակչությանը դարձնում է խոցելի` COVID-19-ի ծանր հետևանքների տեսանկյունից: Հայաստանում 855.000 անհատներից, ովքեր COVID-19-ի ծանր ընթացքի ռիսկի ներքո են, մոտ 14%-ն ունի ուղեկցող հիվանդություններ, որ առաջացել են ծխախոտի օգտագործման հետևանքով: Ուղեկցող, հատկապես ոչ վարակիչ հիվանդություններով (շաքարային դիաբետ, չարորակ նորագոյացություններ, շնչուղիների խնդիրներ) անձինք COVID-19-ի պատճառով հոսպիտալացման ավելի բարձր ռիսկի տակ են գտնվում, քան` առողջները:
Ծխախոտի օգտագործումը մեծապես նպաստում է ոչ վարակիչ հիվանդությունների տարածվածությանը: Բացի այդ, ծխախոտի օգտագործումը ճնշում է իմունային ֆունկցիան՝ մեծացնելով շնչառական ուղիների ինֆեկցիաների ռիսկը, ինչպիսիք են՝ տուբերկուլոզը և թոքաբորբը, ինչն էլ կարող է վտանգել ծխախոտ օգտագործողների COVID-19-ը հաղթահարելու կարողությունը:
Ուսումնասիրությունների արդյունքում պարզվել է, որ ծխելը ծանրացնում է COVID-19-ի ընթացքը և կարող է մոտ երկու անգամ մեծացնել կորոնավիրուսային հիվանդության ծանր ընթացքի հավանականությունը:
2020 թվականից առողջապահության նախարարությունում ծխելը դադարեցնելուն ուղղված անվճար թեժ գիծ է գործում (060-44-00-01), որի միջոցով ԱՀԿ-ի միջազգային ուղեցույցների համապատասխան վերապատրաստված հոգեբան-խորհրդատուները օգնում են դիմողին վերանայել իր վարքագիծն ու խրախուսում վնասակար սովորությունից ձերբազատվելը:

Минздрав Армении: Курение – один из главных факторов риска для тех, у кого COVID-19 протекает с осложнениями
31/05/2021 11:35
31 мая – Всемирный день без табака, а в 2021 году его девиз «Пора отказаться от табака», сообщает министерство здравоохранения Армении.
Порядка 780 миллионов человек во всем мире хотят преодолеть табачную зависимость,  однако лишь 30% из них имеют доступ к средствам, способным помочь им преодолеть физическую и психологическую зависимость от табака.
Всемирная организация здравоохранения (ВОЗ), проводя в этот день различные мероприятия, предупреждает население планеты об одной из самых распространенных эпидемий – опасности никотиновой зависимости, учитывая, что табак убивает половину тех, кто его регулярно употребляет.
Согласно данным проведенного в 2020 году в Армении исследования Рамочной конвенции ВОЗ по борьбе против табака, курение ежегодно угрожает 5500 жителей Армении. 52% этих смертей зарегистрированы среди лиц младше возраста 70 лет (скоропостижные смерти).
Следует отметить, что, начиная с 2020 года, эпидемия COVID-19 стала дополнительной нагрузкой для здравоохранительных систем во всем мире и экономическое воздействие вспышки этой эпидемии – огромное.
Большое число курильщиков делают уязвимым население с точки зрения тяжелых последствий COVID-19. В Армении из 855.000 граждан, находящихся под риском тяжелого течения COVID-19, примерно у 14% возникают сопутствующие заболевания в результате курения. Люди с сопутствующими незаразными  болезнями (сахарный диабет, злокачественные образования, проблемы дыхательных путей) подвержены большему риску госпитализации из-за COVID, чем здоровые.
Использование табака способствует распространению незаразных болезней. Кроме того, использование табака подавляет иммунные функции – увеличивая риск инфекций дыхательных путей, каковыми являются туберкулез и воспаление легких, что может поставить под угрозу возможности преодоления COVID-19 для курильщиков.
В результате исследований выяснилось, что курение осложняет течение COVID-19 и может в два раза увеличить вероятность тяжелого течения коронавирусной болезни.