ԱՀԿ-ն նոր անվանումներ է սահմանել COVID-19 շտամների համար
Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունը (ԱՀԿ) որոշում է կայացրել կորոնավիրուսի COVID-19 շտամները նշել հունական այբուբենի տառերով: Այս մասին հայտնել է ԱՀԿ մամուլի ծառայությունը:
«ԱՀԿ-ն սահմանել է պարզ, հեշտ արտասանելի և հիշվող գծանշումներ հունական այբուբենի տառերի միջոցով՝ COVID-19-ը առաջացնող SARS-CoV-2 հիմնական տարբերակների համար, վիրուսի համար», - ասված է հայտարարության մեջ:
Այսպիսով, կորոնավիրուսի «բրիտանական» շտամն անվանվել է B.1.1.7, հարավաֆրիկյան B.1.351 տարբերակն առաջին անգամ դարձել է Բետա, իսկ բրազիլական P.1-ը՝ Գամմա: Կորոնավիրուսի «հնդկական» շտամի երկու ենթատեսակ՝ B.1.617.2 և B.1.617.1, համապատասխանաբար ստացել են Դելտա և Կապպա անվանումը:

ВОЗ ввела новые названия для штаммов COVID-19
Во Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ) решили обозначить штаммы коронавируса COVID-19 буквами греческого алфавита. Об этом сообщила пресс-служба ВОЗ в понедельник, 31 мая.
«ВОЗ установила простые, легкие для произношения и запоминания маркировки с использованием букв греческого алфавита для ключевых вариантов SARS-CoV-2 - вируса, вызывающего COVID-19», - указано в заявлении.
Так, «британский» штамм коронавируса
B.1.1.7 получил название Альфа, вариант B.1.351, впервые обнаруженный в ЮАР, стал Бетой, а бразильский P.1 - Гаммой. Два подвида «индийского» штамма коронавируса - B.1.617.2 и B.1.617.1 - назвали Дельтой и Каппой соответственно.
Отмечается, что новая система названий создана экспертами ВОЗ во избежание дискриминации стран, в которых упомянутые штаммы обнаружили впервые, и для упрощения употребления в речи.