Եվրոպական խորհրդի ղեկավարը կոչ է արել Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարներին վերսկսել բանակցությունները
Եվրոպական խորհրդի ղեկավար Շառլ Միշելը Բրյուսելում հանդիպել է ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանի հետ, ինչպես նաև հեռախոսազրույցներ ունեցել Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ` կողմերին հորդորելով վերսկսել բանակցությունները Լեռնային Ղարաբաղի հարցի կարգավորման շուրջ, ասված է Եվրոպական խորհրդի հայտարարության մեջ, որը տարածվել է չորեքշաբթի Բրյուսելում բանակցություններից հետո:
«Նա հիշեցրել է, որ Ադրբեջանի և Հայաստանի կողմից 2020 թ. նոյեմբերի 9-ին հրադադարի մասին հռչակագրի լիակատար իրականացումը կարևոր է տարածաշրջանային անվտանգության և կայունության համար: ԵՄ-ն պատրաստ է փորձագիտական գիտելիքներ տրամադրել սահմանների դելիմիտացիայի և դեմարկացիայի ոլորտում և աջակցել վստահության ամրապնդմանը», - նշվում է դրանում:
Միշելը կոչ է արել «երկու կողմերին շտապ համագործակցել ռազմագերիների և պահվող անձանց վերադարձի հարցում և ապահովել լիարժեք թափանցիկություն»:
«ԵՄ-ն տրամադրում է գրեթե 20 միլիոն եվրոյի մարդասիրական օգնություն և կշարունակի մասնակցել դրան։ Սակայն այս հրատապ խնդիրների լուծումը միայն առաջին քայլն է դեպի կայուն խաղաղ կարգավորում: Նախագահը կոչ է արել վերսկսել բանակցությունները կառուցողական ոգով», - ասված է հաղոդագրությունում։
Բանակցությունների ընթացքում Միշելը «ընդգծել է Հարավային Կովկասի կայունության և բարգավաճման կարևորությունը ԵՄ համար և երկու գործընկեր երկրների հետ հարաբերությունների խորացումը»:
«Եվրամիությունը խորապես շահագրգռված է Հարավային Կովկասի տարածաշրջանի՝ որպես ԵՄ Արևելյան գործընկերության բաղկացուցիչ մասի անվտանգության, կայունության և բարգավաճման հարցում», - ասված է հայտարարության մեջ:

Глава Евросовета призвал лидеров Армении и Азербайджана к возобновлению переговоров
Глава Евросовета Шарль Мишель встретился в Брюсселе с исполняющим обязанности премьер-министра Армении Николом Пашиняном, а также провел переговоры по телефону с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым, призвав стороны к возобновлению переговоров по урегулированию в Нагорном Карабахе. Об этом говорится в заявлении Евросовета, распространенном в среду в Брюсселе по итогам этих переговоров.
«Он напомнил, что полное осуществление Азербайджаном и Арменией декларации о прекращении огня от 9 ноября 2020 года имеет важное значение для региональной безопасности и стабильности. ЕС готов предоставить экспертные знания в области делимитации и демаркации границ и поддержать укрепление доверия», - отмечается в нем.
Мишель призвал «обе стороны в срочном порядке сотрудничать в деле возвращения военнопленных и задержанных лиц и обеспечения полной транспарентности в отношении минных полей и других важных гуманитарных вопросов». «ЕС предоставляет почти €20 млн гуманитарной помощи и будет продолжать участвовать в этом, - говорится в документе. - Однако решение этих насущных проблем является лишь первым шагом на пути к устойчивому мирному урегулированию. Председатель призвал обе стороны возобновить переговоры в конструктивном духе».
В ходе переговоров Мишель также «подчеркнул важность для ЕС стабильности и процветания Южного Кавказа и углубления отношений с двумя странами-партнерами».
«Евросоюз глубоко заинтересован в безопасности, стабильности и процветании региона Южного Кавказа как неотъемлемой части Восточного партнерства ЕС», - говорится в заявлении.