Խելոք մնացեք, էն վիդեոն էլ կհրապարակեմ, թե ոնց եք ՈՒԱԶ-ից բեռնաթափում, ոչ թե իջեցնում մարմինները. Անհետ կորածի հարազատ (Տեսանյութ)
02/06/2021 12:40
Աբովյանի դիահերձարանի նկուղային հարկում պահվող զինվորների մասունքներն ու դիակները հայտնաբերելուց հետո անհետ կորած զինծառայողի հարազատ Արսեն Ղուկասյանը ֆեյսբուքյան ուղիղ եթերում անդրադարձել է դիահերձարանում կատարվող գործողություններին։
«Էն, ինչ տեսել ենք Աբովյանում, դրա վերաբերյալ Առողջապահության նախարարությունը մեկ ասեց, որ ներմալ է, հետո ես «լայվ» արեցի ու ասացի, որ մի արեք այդպես, հրապարակավ ներողություն խնդրեք։ Մարդիկ արեցին, ընդունեցին իրենց մեղքը։ Դրանից հետո նստած Հ1 էի նայում ու տեսնում եմ, որ Առողջապահության նախարարության «Դատաբժշկական գիտագործնական կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի տնօրեն Մհեր Բիշարյանը և Աբովյանի դիահերձարանի գլխավոր բժիշկն ասում են, որ այդ մարմինները պահված են եղել նորմալ պայմաններում, միայն խնդիր է եղել պարկերի անփույթ շարած լինելը։ Ես ձեզ զգուշացրել էի, որ ավելի լավ է սսկվեք, վեր ընկնեք տեղներդ, գոնե տաղամարդկություն լիներ մեջներդ, ասեիք՝ հա, թերացել ենք, ընդունեիք ձեր սխալը, բայց դուք Հ1-ով հարցազրույց եք տալիս, որ էդ պայմանները նորմա՞լ են։
Երբ Աբովյանից իջանք Հերացի, ես Բիշարյանին հորդորեցի, որ սուսուփուս դիմում գրի, դուրս գա աշխատանքից։ Հիմա չեմ հորդորում, հիմա դատի եմ տալու, որ նստացնեն այդ արածի համար։ Խելոք մնացեք, էն վիդեոն էլ կհրապարակեմ, թե ոնց եք ՈՒԱԶ-ից բեռնաթափում, ոչ թե իջեցնում մարմինները։ Չե՞ք հասկանում՝ ինչ եք անում։ Տեսնեմ՝ վաղը ինչ եք ասելու ու ինչ պատասխան եք տալու դրա համար» , - ուղիղ եթերում ասաց Արսեն Ղուկասյանը։
Ավելի վաղ Mediaport տելեգրամյան ալիքը հայտնել էր, որ «Աբովյանի տուբերկուլյոզի հիվանդանոցի դիահերձարանի հատակին հարյուրավոր զինվորների մարմիններ են պահվում՝ պոլիէթիլենային տոպրակների մեջ փաթաթած»։
Եվ քիչ առաջ էլ հայտնի դարձավ, որ ՀՀ ԱՆ «Դատաբժշկական գիտագործնական կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի Աբովյանի մասնաճյուղի վարիչը և 2 աշխատակից ազատվել է աշխատանքից:

Ведите себя тихо, а то опубликую еще одно видео, где вы разгружаете тела из УАЗа – родственник без вести пропавшего
02/06/2021 14:23
Родственник без вести пропавшего военнослужащего Арсен Гукасян после обнаружения хранящихся в подвальном помещении Абовянского тубдиспансера тел и останков погибших солдат обратился в прямом эфире на своей странице в Facebook к происходящему в морге.
«Министерство здравоохранения сначала сказало о том, что мы увидели в Абовяне, что это нормально, потом я вышел в прямой эфир и предупредил, чтобы не поступали так, публично извинились. Люди сделали это, признали свою вину. После этого я вдруг увидел как директор ГНКО «Научно-практический центр судебной медицины» Мгер Бишарян и главврача Абовянского морга говорят в эфире Общественного телевидения, что эти тела хранились в нормальных условиях, проблема была только в том, что пакеты были просто небрежно сложены. Я вас предупреждал, чтобы вы лучше заткнулись и сидели на своих местах, имели бы хоть мужество признаться, что допустили упущение, приняли свою ошибку, а вы даете интервью в эфире Общественного телевидения, заявляете, что условия были нормальными…» - сказал Арсен Гукасян.
Он отметил, что когда они вернулись из Абовяна, он призвал Бишаряна молча написать заявление и уволиться с работы.
«Сейчас я не призываю, сейчас я подам на его в суд, чтобы его посадили за то, что сделал. Ведите себя тихо, а то я опубликую еще одно видео о том, как вы разгружаете тела из УАЗа, вместо того, чтобы выносить. Не понимаете, что творите?! Посмотрим, завтра что скажете и какой ответ дадите за все это», - заявил Арсен Гукасян.
Никол Пашинян поручил провести служебное расследование по факту хранения тел и останков погибших военнослужащих в подвальном помещении морга Абовянского тубдиспансера.
Немногим ранее появилась информация, что заведующий Абовянским филиалом ГНКО «Научно-практический центр судебной медицины» Минздрава Армении и 2 сотрудника уволены с работы.