Էդ ինչքա՞ն թանկ է ձեր համար պաշտոնը, որ ձեր լռությամբ անարգում եք բանակը. Դավիթ Տոնոյան, Օնիկ Գասպարյան, ոչինչ չունե՞ք ասելու. Տիգրան Աբրահամյան
02/06/2021 10:08
Մեր տղերքի աճյունների շուրջ ստեղծված այս սարսափելի իրավիճակում անընդհատ մտքիս պաշտպանության նախարարի ու ԶՈՒ Գլխավոր շտաբի պետի լռությունն է, այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է «Հենակետ» վերլուծական կենտրոնի ղեկավար Տիգրան Աբրահամյանը։
«Նույնը վերաբերվում է պատերազմի օրերին այդ պաշտոնները զբաղեցնող Օնիկ Գասպարյանին ու Դավիթ Տոնոյանին։ Ինձ պետք չէ լսել այս գերատեսչությունների մի քանի էջանոց պաշտոնական հաղորդագրությունները, թե՝ գիտե՞ք, դրա պատասխանատուն, օրինակ՝ առողջապահության նախարարությունն է կամ այս կամ այն բժշկական կենտրոնը։ Այս մարդիկ՝ ժամկետային, պայմանագրային, սպա, պահեստազորային, թե կամավորական, ճակատում են եղել կամ այնտեղ մեկնել ձեր հրամաններում, դուք եք այդ մարդկանց պատասխանատուն, թե՛ խաղաղ պայմաններում, և թե՛ պատերազմում», -նշել է նա։
Աբրահամյանն ընդգծել է՝ Փաշինյանի ու իր նեղ խմբակի մասին ամեն ինչ ասվել է՝ նրանց մասով ամեն ինչ պարզ է։
«Բայց մեկ է՝ ես որևէ ձևով չեմ կարողանում հասկանալ պաշտպանական գերատեսչության, նրա առանձին դեմքերի լռությունը։
Էդ ինչքա՞ն թանկ է ձեր համար պաշտոնը, որ ձեր լռությամբ անարգում եք բանակը։
Դավիթ Տոնոյան, Օնիկ Գասպարյան, իսկ դուք ոչինչ չունե՞ք ասելու։ Թե՞ մտածում եք, որ եթե այս պահին պաշտոն չեք զբաղեցնում տղերքի այս վիճակի մասով պատասխանատվություն չունեք։ Թե՞ ձեր համար մեկ է այս ամենը, ասեմ իմանաք՝ այդպես է ստացվում։
Հենց միայն ձեր լռությունն ամեն ինչ ասում է ձեր, ձեր ապրածի և չապրածի մասին, ձեր խղճի ու արժանապատվության մասին», - հավելել է Տիգրան Աբրահամյանը։

Тигран Абрамян: Как же вы дорожите своей должностью, что своим молчанием надругаетесь над армией? Давид Тоноян, Оник Гаспарян, вам нечего сказать?
02/06/2021 12:39
В создавшейся вокруг тел наших парней ужасной ситуации у меня постоянно в мыслях молчание министра обороны и начальника Генштаба ВС Армении, написал на своей странице в руководитель аналитического центра «Энакет» Тигран Абрамян.
«То же самое касается занимавших эти должности в дни войны Оника Гаспаряна и Давида Тонояна. Мне не нужны официальные сообщения этих ведомств на нескольких страницах, мол, знаете, ответственным за это, к примеру, является министерство здравоохранения или тот или иной медицинский центр. Эти люди – срочники, контрактники, офицеры, резервисты или добровольцы – были на фронте или отправились туда по вашим приказам. Вы – несете ответственность за этих людей как в мирных условиях, так и во время войны», - отметил эксперт.
Тигран Абрамян подчеркнул, что о Пашиняне и его узком круге уже все сказано, с ними все ясно.
«Но молчание оборонного ведомства, его отдельных лиц я все равно никак не могу понять. Это как же вы дорожите своей должностью, что своим молчанием надругаетесь над армией? Давид Тоноян, Оник Гаспарян, вам нечего сказать? Или вы считаете, что если сейчас не занимаете должность, то не несете ответственность за ситуацию с парнями? Или вам все равно все это? Скажу, чтоб знали, так получается.
Одно только ваше молчание уже говорит все о вас – о прожитой и не прожитой вами жизни, а вашей совести и достоинстве», - добавил Тигран Абрамян.