Էլ ո՞ր մայրն իր զավակին կնվիրի հայրենիքին, եթե որդու ոսկորներից «տոպրակ» են սարքում ու նկուղի հատակին գցում. Միքայել Մինասյան
03/06/2021 14:08
Սուրբ Աթոռում ՀՀ նախկին դեսպան Միքայել Մինասյանն իր ֆեյսբուքյան էջում գրել է.
«Սա վերջն է։ Ե՛վ պետության, և՛ հասարակության։ Էլ ո՞վ է պատրաստ զոհվել հանուն պետության, եթե այսպես են վարվում հերոսների հետ։ Էլ ո՞ր մայրն իր զավակին կնվիրի հայրենիքին, եթե որդու ոսկորներից «տոպրակ» են սարքում ու նկուղի հատակին գցում: Սա նաև բանակի վերջն է։ Էլ ո՞ր զինվորը կամ սպան, տեսնելով այս պատկերը, կունենա պարտքի զգացում։
Սա հասարակության վերջն է, որը հիմնավորապես և անվերադարձ բարոյազրկվեց։ Ու այդ խարանն այս լուսանկարով դրոշմեց իր վրա։
Այս լուսանկարը նաև բովանդակային խոսակցության վերջն է բոլոր նրանց հետ, ովքեր փորձում էին Նիկոլին արդարացնել նրա «անփորձությամբ», «վատ ժառանգությամբ», անհավասար պատերազմական ուժերով։ Նրանց հետ այլևս անիմաստ է խոսել, եթե դեռ փորձում են ինչ-որ բան ասել։
Պատերազմի ամենասկզբից վիժվածք Նիկոլը և վիժվածք Աննան թաքցրել են զոհերի թիվը, իսկ հետո՝ դիերը։ Պատերազմից 7 ամիս անց, երբ հանկարծ հայտնվեց այս լուսանկարը, ընդամենը 4 ամսվա նախարարը, (բայց արդեն Հայրենիքի համար մատուցած ծառայությունների 1-ին աստիճանի մեդալակիրը), Հանրայինի եթերում հանգիստ ասում է, թե «բա ինչի՞ մեջ պետք է պահեին դիերը», իսկ վիժվածք վարչապետ կոչվածը րոպեներ առաջ խոսում էր առողջապահական համակարգի դանդաղ բարեփոխումների մասին՝ գեթ 1 ափսոսանքի ու զղջման խոսք չուղղելով այդ խայտառակ տեսարանին ականատես դարձած ծնողներին ու հարազատներին, որոնք 7 ամիս է՝ խելագարի պես փնտրում են իրենց զավակներին կամ գոնե նրանց մասունքները:
Սրանցից ոչ ոք չի պարզաբանում, թե ինչո՞ւ պատերազմից 7 ամիս անց պետք է պատահաբար ի հայտ գան տղերքի՝ նախ դավաճանված և սպանված, ապա նկուղներում թաքցված մարմինները:
Ոչ ոք չի խոսում, որ սա պետական հանցագործություն է և մարդու անարգանք։ Սրա համար պետք է քրեորեն պատժել։
Ոչ ոք չի խոսում, որ ծնողներին վերադարձնում են 1 ձեռքով ու 3 ոտքով կապոցներ, իսկ երբ պարզվում է, որ մեկն ավել է, ասել են՝ դե մեկ ոտքը հետ տվեք։
Ոչ ոք չի պատժում նրանց, ովքեր հիմա լկտիաբար ասում են՝ դե պատերազմ է, ի՞նչ եք ուզում։
Ոչ ոք չի թքում նրանց երեսին, ովքեր ասում են, թե լուսանկարը մի՛ քաղաքականացրեք։
Այս լուսանկարների մեղավորներն ու հանցակիցները միայն Նիկոլը, Աննան ու 4-ամսյա նախարարը չեն։ Հանցակից են լեզուները կուլ տված ինտելիգենցիան, հարմար առիթով մեդալները հետ տվող վաստակավորները, Նիկոլի դիմաց Փարիզներում թանկանոց կոստյումներով նստած սփյուռքահայերը, Մաշտոցի պուրակը «հայոց հարց» դարձրած բնապահպանները, տրանսպորտի 50 դրամ թանկացման դեմ միտինգներ անող հայտնիները, հենց հիմա «քաղաքականությամբ չենք զբաղվում» ասողները։ Բոլորն, ովքեր այսօր լուռ են:
Ցանկը՝ շարունակելի։
Նրանց թվում է, թե իրենք մոռացվելու ու ներվելու են: Վստահ եմ, որ՝ ոչ: Իսկ անձամբ ես հույս ունեմ, որ վերոնշյալներին այլևս երբեք դեմ առ դեմ չեմ տեսնելու, որովհետև վստահ չեմ, որ կկարողանամ զսպել ինձ»։

Микаэл Минасян: Кто еще готов погибнуть во имя государства, если так обращаются с героями?
Бывший посол Армении при Святом Престоле Микаэл Минасян опубликовал запись на своей странице в Facebook.
«Это конец. И государства, и общества. Кто еще готов погибнуть во имя государства, если так обращаются с героями? Какая мать подарит своего ребенка Родине, если из костей ее сына делают «пакет» и бросают на пол подвала? Это также конец армии. Какой еще солдат или офицер, увидев эту картину, сохранит чувство долга?
Это конец общества, которое основательно и безвозвратно деморализовано. И заклеймило себя этой фотографией.
Эта фотография также является концом содержательного разговора со всеми, кто пытался оправдать Никола его «неопытностью», «плохим наследием», неравными военными силами. Говорить с ними уже бессмысленно, если они еще пытаются что-то сказать.
С самого начала войны выродок Никол и выродок Анна скрывали число жертв, а затем – тела. Через семь месяцев после войны, когда вдруг появилась эта фотография, занимающая всего лишь 4 месяца должность министра, (но уже обладатель медали «За заслуги перед Отечеством» I степени) спокойно говорит в эфире Общественного телевидения Армении: а «в чем должны были хранить тела?». А выродок премьер-министр минутами ранее говорил о медленных темпах реформ в системе здравоохранения, не выразив при этом ни слова раскаяния и сожаления перед родителями и родственниками, которые 7 месяцев как сумасшедшие ищут своих детей или хоть их останки.
Никто из них не объясняет, почему через 7 месяцев после войны должны случайно появиться спрятанные в подвалах тела парней – сначала преданных, а потом убитых
Никто не говорит, что это государственное преступление и надругательство над человеком. За это нужно привлечь к уголовному наказанию.
Никто не говорит, что родителям возвращают пакеты с одной рукой и тремя ногами, а когда выясняется, что одна лишняя, говорят, так верните одну ногу.
Никто не наказывает тех, кто сейчас нагло заявляет: была война, а чего хотите?
Никто не плюет в лицо тем, кто говорит: не политизируйте фото.
Виновниками и соучастниками этих фото являются не только Никол, Анна и 4-месячный министр. Соучастником стали также проглотившая язык интеллигенция, вернувшие медали при удобном случае заслуженные, сидящие в дорогих костюмах перед Николом в Париже армяне диаспоры, превратившие «сквер Маштоца» в «Армянский вопрос» экологи, проводящие митинг против подорожания транспорта на 50 драмов известные люди, заявляющие сейчас, что «не занимаются политикой». Все те, кто сегодня молчат.
Список продолжительный.
Им кажется, что они будут забыты и прощены. Уверен, что нет. А я лично надеюсь, что никогда больше не увижу вышеупомянутых людей лицом к лицу, потому что не уверен, что смогу себя сдержать», - написал Микаэл Минасян.