«Հրապարակ». ԱԳՆ-ն ղեկավար կազմ չունի. փոխնախարարները մերժել են կառավարության առաջարկը
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Թեպետ պաշտոնապես չհաստատեցին ԱԳ փոխնախարարների հրաժարականի լուրը, սակայն ԱԺ հանձնաժողովներում երեկ պետք է 2020-ի բյուջեի՝ ԱԳՆ-ի ֆինանսական հաշվետվությունը քննարկվեր, մինչդեռ նիստը չկայացավ, քանի որ ԱԳՆ-ից նշված ժամին որևէ մեկը չներկայացավ։ Սովորաբար այդ քննարկումներին կա՛մ նախարարն է մասնակցում, կա՛մ փոխնախարարներից մեկը, և այս փաստը ևս վկայում է, որ փոխնախարարներ Արտակ Ապիտոնյանը, Ավետ Ադոնցն ու Արմեն Ղևոնդյանը դիմումներ են գրել:
Ի դեպ, տեղեկություններ կան, որ կառավարությունից փորձել են համոզել փոխնախարարներին՝ հետ վերցնել դիմումներն ու ներկայացուցիչ ուղարկել կառավարության և ԱԺ երեկվա նիստերին, սակայն մերժում են ստացել: Մայիսի 31-ին, հիշեցնենք, ԱԳ փոխնախարար Գագիկ Ղալաչյանն էր ազատվել: Ասացին՝ Ավետ Ադոնցն էլ «իրերն արդեն հավաքել է»»։

«Грапарак»: МИД Армении остался без руководства, заместители министра отклонили предложение правительства
04/06/2021 10:53
Хотя информация об отставке заместителей министра иностранных дел официально не объявлена, однако предусмотренное вчера в комиссиях парламента заседание в связи с обсуждением отчета об исполнении бюджета МИД за 2020 год не состоялось, поскольку никто из МИД не пришел, пишет газета «Грапарак».
«Обычно в этих обсуждениях участвует либо глава МИД, либо один из замминистра, и этот факт также свидетельствует о том, что заместители министра Артак Апитонян, Авет Адонц и Армен Гевондян написали заявления об отставке.
Кстати, муссируются также сведения о том, что в правительстве пытались уговорить заместителей министра отозвать заявления и направить представителя на вчерашние заседания в правительстве и парламентских комиссиях, однако получили отказ. Напомним, 31 мая подал в отставку заместитель министра Гагик Галачян. Сказали, что Авет Адонц "уже собрал вещи"», - пишет газета.