ՀՀ կառավարությունը, ոնց ուզում է, պետք է պաշտպանի մեր քաղաքացիներին. Թաթոյան
Պետք է ճիշտն արձանագրենք՝ սահմանային իրավիճակով պայմանվորված, բնակչության իրավունքները խախտված են, լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ ՄԻՊ Արման Թաթոյանը:
Նա ավելացրեց, որ խնդիրը որքան էլ մտցնեն անվտանգային, ռազմական քաղաքական հարցերի շրջանակ, մարդն իր տնից, հողամասից զրկված, այնտեղ է.
«Ստացվում է՝ ճիշտ խնդիրը չենք իդենտիֆիկացնում, հետո էլ ասում ենք՝ խնդիրը չի լուծվում: Միջազգային կառույցներին պետք է ճիշտը ներկայացնենք, հակառակ դեպքում, պետությունը, ստացվում է, որ ձախողում է իր պոզիտիվ պարտավորությունը՝ պաշտպանելու մեր քաղաքացիներին: ՀՀ կառավարությունը, ոնց ուզում է, պետք է պաշտպանի մեր քաղաքացիներին: Դա պոզիտիվ պարտավորություն է»:
Զորքերի հայելային սկզբունքով հետ քաշումը, Թաթոյանի համոզմամբ, չի ապահովելու ՀՀ քաղաքացիների իրավունքների վերականգնումը:

Правительство Армении должно любым способом защитить права граждан – Арман Татоян
Мы должны четко констатировать, что из-за создавшейся на границе ситуации нарушаются права населения приграничных районов Армении, заявил сегодня в беседе с журналистами Защитник прав человека Арман Татоян.
Он добавил, что как бы ни пытались эту проблему включить в рамки вопросов безопасности, военных вопросов, там люди лишены своего дома, земельного участка.
«То есть получается, что мы неверно идентифицируем проблему, а потом говорим, что проблема не решается. Мы должны правильно представить международным структурам, в противном случае получается, что государство не выполняет свою позитивную обязанность – защищать наших граждан. Правительство Армении должно любым способом обеспечить защиту наших граждан. Это позитивное обязательство», - сказал Арман Татоян.
По убеждению омбудсмена, предложенный Николом Пашиняном зеркальный отвод войск не обеспечит восстановление прав граждан Армении.