Ադրբեջանը փորձել է հողային աշխատանքներ իրականացնել սահմանային հատվածի ՀՀ տարածքում. նախազգուշական կրակոցներից հետո աշխատանքները դադարեցվել են. ՊՆ
05/06/2021 12:34
Հունիսի 4-ին «Ազատություն» ռադիոկայանով հեռարձակված՝ ««Ինչ ուզում՝ անում են». ադրբեջանցիները ճանապարհներ ու խրամատներ են կառուցում հայկական տարածքներում» վերնագրով տեսանյութի կապակցությամբ ՀՀ պաշտպանւթյան նախարարությունը հայտարարություն է տարածել։
«Վերջին շրջանում ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից մի քանի անգամ նախաձեռնվել են հայ-ադրբեջանական սահմանագծի՝ Հայաստանի Հանրապետության տարածքում գտնվող սահմանային հատվածներում ամրաշինական աշխատանքներ իրականացնելու փորձեր, որոնք, սակայն, ժամանակին կանխվել են հայկական ստորաբաժանումների համապատասխան գործողություններով։
Մասնավորապես՝ ս.թ. հունիսի 3-ին Ադրբեջանի զինված ուժերը փորձել են տրակտորով որոշակի հողային աշխատանքներ իրականացնել սահմանային հատվածի՝ Հայաստանի Հանրապետության տարածքում։ Հայկական ստորաբաժանումների նախազգուշական կրակոցներից հետո աշխատանքները դադարեցվել են։ Ադրբեջանական կողմին հստակ պահանջ է ներկայացվել նմանատիպ փորձերի կրկնությունը բացառելու վերաբերյալ։
Այդուհանդերձ, Ադրբեջանի ԶՈւ-ն շարունակում է ինժեներական և ամրաշինական աշխատանքներ իրականացնել այն տարածքներում, որտեղ գտնվում են իրենց մարտական հենակետերը՝ առանց հատելու Հայաստանի Հանրապետության սահմանը։ Քանի որ այդ տարածքները և ադրբեջանցի զինվորականների կողմից այնտեղ իրականացվող շարժը տեսանելի է Գեղարքունիքի մարզի Վերին Շորժա, ինչպես նաև Կութ գյուղերից, դա հարուցում է տեղի ազգաբնակչության մտահոգությունը, ինչը և արտացոլված է ՄԻՊ զեկույցում», - ասված է ՊՆ հայտարարությունում:

ВС Азербайджана пытались провести земляные работы в приграничной зоне – на территории Армения, однако работы были прекращены после предупредительных выстрелов – Минобороны
05/06/2021 14:47
Министерство обороны Армении прокомментировало подготовленный Радио «Азатутюн» видеосюжет под названием «Делают, что хотят: азербайджанцы строят дороги и траншеи на армянских территориях».
«В последнее время вооруженные силы Азербайджана неоднократно пытались инициировать укрепительные работы на участках армяно-азербайджанской границы, находящейся на территории Республики Армения, которые, однако, были своевременно пресечены соответствующими действиями армянских подразделений.
В частности, 3 июня этого года ВС Азербайджана пытались провести земляные работы с помощью трактора на приграничной зоне – на территории Республики Армения, однако после предупредительных выстрелов армянских подразделений работы были прекращены, а азербайджанской стороне было предъявлено четкое требование исключить повторение подобных попыток.
Тем не менее, ВС Азербайджана продолжают проводить инженерные и фортификационные работы на тех территориях, где расположены их боевые посты, не пересекая границу Республики Армения. Поскольку эти территории и передвижение азербайджанских военных на этих участках видно из сел Верин Шоржа, а также Кут Гегаркуникской области, это вызывает обеспокоенность местного населения, что отражено в отчете Защитника прав человека», - говорится в сообщении Минобороны Армении.