Շուռնուխի ղեկավարի եղբորը ՔԿ-ում ծնկաչոք քարշ տալու դեպքի վերաբերյալ քրեական գործ է հարուցվել. Լուսանկար
05/06/2021 12:11
Փաստաբան Գայանե Պապոյանը որպես վկա հրավիրվել էր ՀՔԾ հարցաքննության՝ Շուռնուխի վարչական ղեկավարի եղբորը՝ Արարատ Աղաբեկյանին (Աշխարհաբեկ), ՔԿ բերման ենթարկելու հանգամանքների վերաբերյալ իր կողմից կատարված տեսագրության հիման վրա հարուցված քրեական գործի շրջանակներում։
Փաստաբանը ֆեյսբուքյան էջում մասնարմասներ է ներկայացրել.
«Հարցաքննությունը երեկ էր, պարզվեց հետևյալը՝
քրեական գործը հարուցվել է ՀՀ Քրեական օրենսգրքի 309-րդ հոդվածի 2-րդ մասի հատկանիշներով՝ պետական ծառայություն իրականացնող պաշտոնատար անձանց կողմից դիտավորությամբ իրենց լիազորությունների շրջանակից ակնհայտորեն դուրս եկող բռնությամբ զուգորդված առերևույթ գործողություններ կատարելու դեպքի առթիվ»։
Հիշեցնենք, որ ավելի վաղ Պապոյանը տեսանյութ էր հրապարակել, որտեղ երևում էր՝ ինչպես են Շուռնուխի ղեկավարի եղբորը, ով այդ պահին շտապօգնության կարիք ուներ և բղավում էր՝ «թոքաբորբ եմ, մեռնում եմ», ծնկաչոք քարշ տալիս Քննչական կոմիտեում:

По факту бесчеловечного обращения с братом руководителя общины Шурнух в СК Армении возбуждено уголовное дело (Фото)
05/06/2021 15:38
Адвокат Гаяне Папоян была вызвана в Специальную следственную службу на допрос в статусе свидетеля в рамках уголовного дела, возбужденного на основании опубликованного ею видеоматериала об обстоятельствах задержания и привода в Следственный комитет брата руководителя общины Шурнух Арарата Агабекяна (Ашхарабек).
Адвокат представила подробности на своей странице в Facebook.
«Допрос состоялся вчера, и выяснилось следующее:
уголовное дело возбуждено по признакам части 2 статьи 309 Уголовного кодекса Армении – совершение должностным лицом умышленных действий, явно выходящих за пределы его полномочий и причинивших существенный вред правам и законным интересам лиц, соединенное с применением насилия».
Напомним, ранее Гаяне Папоян опубликовала видеоматериал, на котором видно, как брата руководителя общины Шурнух Акопа Аршакяна, который нуждался в оказании неотложной медицинской помощи и кричал «у меня воспаление легких, я умираю», тащили на коленях в Следственном комитете.