«Նիկո՛լ, դավաճան» գոչելու համար քաղաքացի է ձերբակալվել. «ընդդիմությունը» չդիմեց ՍԴ, և իմքայլականների հակասահմանադրական հոդվածը դեռ ֆորմալ «ապրում է». Իրավապաշտպան
07/06/2021 17:02
Իմ տեղեկություններով՝ քաղաքացի է ձերբակալվել կապիտուլյանտի քարոզչական հավաքին «Նիկո՛լ, դավաճան» գոչելու համար, ֆեյսբուքյան էջում գրել է իրավապաշտպան Ռուբեն Մելիքյանը:
«Որքան հասկանում եմ՝ ձերբակալությունը կատարվել է «քարոզարշավը խոչընդոտելը» քրեականացնող՝ վերջերս իմքայլականների կողմից ընդունված ակնհայտ հակասահմանադրական հոդվածի հիման վրա։ Ցավոք, ժամանակին խորհրդարանական, այսպես կոչված, «ընդդիմությունը» չդիմեց Սահմանադրական դատարան, և այդ հոդվածը դեռ ֆորմալ «ապրում է»», - նշել է իրավապաշտպանը։
Նա նաև ընդգծել է, որ դրա պատճառով խոսքի ազատությունը իրացնելու համար կոնկրետ անձ այս պահին զրկված է ազատությունից։

Гражданин задержан за то, что закричал «Никол – предатель!», поскольку в свое время парламентская «оппозиция» не обратилась в КС – правозащитник
07/06/2021 18:54
Правозащитник Рубен Меликян сообщил на своей странице в Facebook, что гражданин задержан за то, что закричал на предвыборном митинге капитулянта «Никол – предатель!».
«Насколько я понимаю, задержание произошло на основании недавно принятой фракцией «Мой шаг» явно незаконной статьи, криминализирующей «препятствование предвыборной кампании». К сожалению, в свое время так называемая парламентская «оппозиция» не обратилась в Конституционный суд, и эта статья еще «жива» формально», - отметил правозащитник.
Он подчеркнул, что из-за этого конкретное лицо в данный момент лишено свободы за реализацию свободы слова.
Напомним, сегодня во время предвыборной агитации и.о. премьер-министра Никола Пашиняна в Армавирской области произошел инцидент: один из граждан закричал «Никол – предатель!». После этого сотрудники безопасности Никола Пашиняна приказали поймать его.