«Հրապարակ». Իշխանական թիմում կարծում են, որ ընտրությունների երկրորդ փուլն անխուսափելի է լինելու
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Իշխանական թիմում կարծում են, որ ընտրությունների երկրորդ փուլն անխուսափելի է լինելու։ Ո՛չ իրենց՝ «Քաղպայմանագրին» է հաջողվելու 50+1 հավաքել, ո՛չ էլ խորհրդարան անցած մյուս ուժերն են կարողանալու հաղթել և կոալիցիոն կառավարություն ձևավորել։ Համաձայն Ընտրական օրենսգրքի՝ կոալիցիա կազմելու համար վեց օր է նախատեսված։ Եթե ընտրություններից հետո 6 օրվա ընթացքում հնարավոր չլինի առավելագույնը 3 ուժերի միջև կոալիցիա կազմել, որը կունենա տեղերի 54 տոկոսը, ապա տեղի կունենա ընտրությունների երկրորդ փուլ։
Ընտրական օրենսգրքի համաձայն՝ Ազգային ժողովի ընտրության երկրորդ փուլն անցկացվում է քվեարկության օրվանից հետո՝ 28-րդ օրը: Ընտրության երկրորդ փուլին մասնակցում են այն երկու կուսակցությունները (կուսակցությունների դաշինքները), որոնց կողմ են քվեարկել առավել թվով ընտրողներ։ Այսինքն՝ առաջին երկու տեղերը զբաղեցրած երկու ուժի անունն է գրվելու քվեաթերթիկում։ Իսկ ով այդ ընտրություններին ամենաշատ քվեն ստանա, նրա ձայներն ավտոմատ ավելացվում են այնքան, որ խորհրդարանում կայուն մեծամասնություն՝ 54 տոկոս ձայն ունենա»։

«Грапарак»: В правящей команде считают, что второй тур выборов неизбежен
В правящей команде считают, что второй тур парламентских выборов неизбежен, пишет газета «Грапарак». Набрать в первом туре 50% + 1 голос, чтобы сформировать коалиционное правительство, не удастся ни партии «Гражданский договор», ни другим парламентским силам.
Согласно Избирательному кодексу, для формирования коалиции предоставляется 6 дней. Если в течение этих шести дней после выборов максимум трем силам не удастся создать коалицию, у которой будет 54%, то будет назначен второй тур выборов.
Согласно Избирательному кодексу,  второй тур выборов в Национальное Собрание проходит на 28-й день после первого голосования. Во втором туре выборов принимают участие две партии (два блока партий), за которых проголосовало наибольшее число избирателей. То есть, в бюллетенях для голосования будут написаны имена двух сил, занявших первые два места. Победившая во втором туре выборов партия (блок партий), которая  по результатам первого тура набрала наибольшее число голосов, получит автоматически дополнительные мандаты, чтобы сформировать в парламенте стабильное большинство – 54%.