ԵՄ-ում հայտարարել են, որ Բելառուսում կա ավելի քան 470 քաղբանտարկյալ
ԵՄ արտաքին ծառայությունը հայտնել է, որ Բելառուսում քաղաքական դրդապատճառներով ձերբակալված է ավելի քան 470 մարդ: Այս մասին Twitter-ում հայտնել է գերատեսչությունը, որը գլխավորում է ԵՄ արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության գերագույն ներկայացուցիչ Ժոզեպ Բորելը:
«Մենք գիտենք, որ Բելառուսի բանտերում ավելի քան 470 մարդ է գտնվում այն բանի համար, որ պահանջում էին ազատ և արդար ընտրություններ: ԵՄ-ն համերաշխություն է հայտնում Բելառուսի քաղբանտարկյալներին և քաղաքացիներին: Մարդու իրավունքների խախտումները չեն կարող լինել անպատժելի: Բոլոր խախտողները կենթարկվեն պատասխանատվության», - ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Թվիթին կցված է երկու րոպեանոց տեսանյութ, որը պատմում է Ryanair ինքնաթիռի Մինսկում արտակարգ վայրէջքի և Nexta Telegram հեռուստաալիքի հիմնադիր Ռոման Պրոտասևիչի ձերբակալման, ինչպես նաև դեպքին հաջորդած պատժամիջոցների մասին: Տեսանյութում ընդգծվում է, որ Եվրամիությունը լրացուցիչ սահմանափակումներ է մշակում Բելառուսի իշխանությունների նկատմամբ:

В ЕС заявили, что в Белоруссии более 470 политзаключенных
Внешнеполитическая служба ЕС заявила, что в Белоруссии в заключении находятся более 470 человек, задержанных по политическим причинам. Об этом ведомство, которое возглавляет верховный представитель ЕС по иностранным делам и политике безопасности Жозеп Боррель, сообщило в своем Twitter.
«Мы знаем, что более 470 человек находятся в тюрьмах в Белоруссии только за то, что они требовали свободных и справедливых выборов. ЕС выражает солидарность с политзаключенными и гражданами Белоруссии. Не может быть безнаказанности за нарушения прав человека. Все нарушители будут привлечены к ответственности», — говорится в сообщении.
К твиту прикреплено двухминутное видео, в котором рассказывается об экстренной посадке в Минске самолета Ryanair и аресте основателя Telegram-канала Nexta Романа Протасевича, а также о санкциях, которые последовали за инцидентом. В ролике подчеркивается, что Евросоюз разрабатывает дополнительные ограничения против белорусских властей.