Արցախի նախագահը Երևանում հանդիպում է ունեցել Քաշաթաղի շրջանի համայնքների ղեկավարների հետ
Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը հունիսի 8-ին Երևանում հերթական հանդիպումն է ունեցել Քաշաթաղի շրջանի համայնքների ղեկավարների հետ։
Հարությունյանը նշել է, որ տեղահանված բնակիչների խնդիրներն ԱՀ կառավարության ուշադրության կենտրոնում են, և ավանդական դարձած ձևաչափով հանդիպումների նպատակն է ժամանակին վերհանել բոլոր խնդիրները և փորձել առկա հնարավորությունների սահմաններում օպերատիվ լուծումներ առաջարկել: Անդրադառնալով բնակիչների կորցրած շարժական և անշարժ գույքի՝ ՀՀ և ԱՀ կառավարությունների համատեղ ջանքերով փոխհատուցման խնդիրներին՝ նախագահ Հարությունյանը նշել է, որ ստեղծվել է հանձնաժողով, որը կգնահատի դրանց ծավալները և պետության կողմից, բացի որոշակի դրամական աջակցությունից, կտրվի նաև պարտքը վերադարձնելու հավաստագիր, որը մինչև նախատեսված ժամանակացույցի ավարտը տարեկան տոկոսադրույքի եղանակով նաև որոշակի դրամական եկամուտ կապահովի:
Արայիկ Հարությունյանն ընդգծել է, որ բոլոր տեղահանված քաղաքացիների վերադարձն Արցախ շարունակում է մնալ Կառավարության առաջնահերթություններից: Եվ այն ընտանիքները, որոնք Արցախում մշտական բնակություն կհաստատեն, պետության կողմից կստանան բնակարան, համապատասխան գույք և տնտեսական գործունեություն իրականացնելու համար անհրաժեշտ աջակցություն։
Հանդիպման ընթացքում նախագահ Հարությունյանը համայնքների ղեկավարներից հետաքրքրվել է ՀՀ-ում ապաստանած քաշաթաղցիների խնդիրների մասին, լսել դրանց լուծմանն ուղղված առաջարկները, պատասխանել նրանց հետաքրքրող հարցերին։

Президент Арцаха встретился в Ереване с руководителями общин Кашатахского района
Президент Республики Арцах Араик Арутюнян 8 июня встретился в Ереване с руководителями общин Кашатахского района, сообщает пресс-служба президента Арцаха.
Глава государства отметил, что проблемы вынужденно перемещенных лиц находятся в центре внимания правительства Арцаха, и цель ставших уже традиционными встреч – своевременное выявление всех проблем и нахождение оперативных решений в рамках имеющихся возможностей.
Коснувшись вопроса компенсации потерянного движимого и недвижимого имущества населения совместными усилиями правительства Арцаха и Армении, президент Арутюнян отметил, что уже создана комиссия, которая оценит их масштабы, и государство помимо определенного финансового содействия предоставит сертификат о возвращении долга, который до окончания предусмотренного графика обеспечит также определенную финансовую прибыль посредством годовой процентной ставки.
Араик Арутюнян подчеркнул, что возвращение всех вынужденно перемещенных лиц в Арцах продолжает оставаться приоритетом в повестке правительства. И те семьи, которые переедут в Арцах на постоянное жительство получат жилье, соответствующее имущество и необходимое содействие для осуществления экономической деятельности.
В ходе встречи президент Арутюнян поинтересовался у руководителей общин проблемами кашатахцев, вынужденно проживающих в Армении, выслушал предложения по их решению, ответил на интересующие вопросы.