ՀՀ-ն դիմել է ՄԻԵԴ՝ այսօր Ադրբեջանի կողմից գերեվարված հայ զինծառայողի հիմնարար իրավունքների ապահովման պահանջով
08/06/2021 18:14
Հայաստանի Հանրապետությունը դիմել է Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան այսօր Ադրբեջանի կողմից գերեվարված հայ զինծառայողի հիմանարար իրավունքների ապահովման պահանջով, հայտնում են ՄԻԵԴ-ում ՀՀ ներկայացուցչի ֆեյսբուքյան էջում:
«Ինչպես հայտնում է ՀՀ ՊՆ-ն, սույն թվականի հունիսի 8-ին, ՀՀ ԶՈւ N զորամասի պայմանագրային զինծառայող, շարքային Ա. Քաթանյանը, մառախուղի պատճառով ապակողմնորոշվելով տեղանքում, հայտնվել է Ադրբեջանի ԶՈւ վերահսկողության տակ գտնվող տարածքում։
Ներկայացված դիմումի նպատակն է երաշխավորել գերեվարված զինծառայողի՝ Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայով երաշխավորված կյանքի եւ խոշտանգումներից զերծ մնալու իրավունքների ապահովումը», - նշված է հաղորդագրության մեջ։

Армения обратилась в ЕСПЧ с требованием обеспечить основополагающие права захваченного сегодня Азербайджаном в плен армянского военнослужащего
08/06/2021 18:44
Республика Армения обратилась сегодня в Европейский суд по правам человека (ЕСПЧ) с требованием обеспечить основополагающие права армянского военнослужащего, захваченного в плен Азербайджаном 8 июня, сообщается на сайте представительства Армении в ЕСПЧ.
«Как сообщает Минобороны Армении, 8 июня этого года военнослужащий-контрактник N-ской воинской части ВС Армении рядовой А.Катанян, из-за тумана, потеряв ориентацию на местности, оказался на подконтрольной ВС Азербайджана территории.
Цель представленного заявления – обеспечить гарантированные Европейской конвенцией о правах человека права захваченного в плен военнослужащего на жизнь и не подвергаться пыткам», - говорится в сообщении.