Մեղրիի և Մեհրաբի զորամասերի հրամանատարներն ազատվել են ծառայությունից, քանի որ հրաժարվել են Նիկոլ Փաշինյանի օգտին ձայներ ապահովել. մանրամասներ
09/06/2021 11:04
Կասեցվել է Մեղրիի և Մեհրաբի զորամասերի հրամանատարների ծառայողական պարտականությունների կատարումը։
ՀՀ պաշտպանության նախարարությունից հաղորդել են, որ նրանց նկատմամբ նշանակվել է ծառայողական քննություն։
Մեղրիի քաղաքապետ Մխիթար Զաքարյանն Aysor.am-ին ասաց, թե արդեն մեկ ամսից ավելի է՝ Մեղրիի գնդի հրամանատար Արգամ Գևորգյանին անընդհատ պահանջներ են ներկայացրել։
«Իմ հետ ունեցած հարաբերությունները համարել են աշխատանքի մեջ թերություն, Մեհրաբի զորամասի հրամանատար Արտակ Թադևոսյանն էլ նախկինում Մեղրիի զորամասի շտաբի պետն էր, մեր բանակի լավագույն սպաներից, լավագույն հրամանատարներից, երկու գնդի հրամանատարներն էլ պատերազմի ընթացքում իրենց լավագույնս են դրսևորել», - ասաց Մխիթար Զաքարյանը։
Նա նշեց, որ հրամանատարներին մեղադրել են քաղաքականությանը խառնվելու մեջ։
«Բայց ես հավատացնում եմ՝ մեր շփումն ընդհանրապես կապ չունի քաղաքականության հետ, շփվել ենք որպես համայնքապետ-հրամանատար նույն տարածքի, հարաբերությունները եղել են միայն ի շահ գործի, ի շահ սահմանի, ի շահ բանակի», - մանրամասնեց Մեղրիի քաղաքապետը։
Զաքարյանի խոսքով՝ հրամանատարներին նախարարություն են կանչել, խնդիր են դրել Նիկոլ Փաշինյանի օգտին ձայն ապահովել։

Командиры воинских частей Мегри и Меграба отстранены от службы из-за отказа обеспечить голоса в пользу Никола Пашиняна
09/06/2021 12:27
Командиры воинских частей Мегри и Меграба, Аргам Геворкян и Артак Тадевосян, отстранены от исполнения служебных обязанностей. Министерство обороны Армении сообщило, что в их отношении назначено служебное расследование.
Мэр города Мегри Мхитар Закарян в беседе с корреспондентом Aysor.am сказал, что командиру полка Мегри Аргаму Геворкяну постоянно предъявляли требования.
«Отношения со мной считались упущением в работе, командир воинской части Меграба Артак Тадевосян был в прошлом начальником штаба воинской части Мегри, один из лучших офицеров нашей армии, лучших командиров. Командиры этих двух воинских частей во время войны проявили себя наилучшим образом», - сказал Мхитар Закарян.
Он отметил, что командиров обвинили во вмешательстве в политику.
«Но заверяю, наше общение вообще не связано с политикой, мы общались как руководитель общины и командир одного и того же региона, наши отношения были только во благо общего дела, во благо границы и армии», - уточнил мэра Мегри.
По словам Мхитара Закаряна, командиров вызвали в министерство, перед ними была поставлена задача обеспечить голоса в пользу Никола Пашиняна.