Գերեվարված վեց հայ զինծառայողի նկատմամբ ուժի մեջ է միջանկյալ միջոց կիրառելու որոշումը. Ադրբեջանը տրամադրել է նրանց առողջական վիճակին վերաբերող փաստաթղթեր
10/06/2021 15:16
Մայիսի 27-ին Ադրբեջանի կողմից գերեվարված վեց հայ զինծառայողի հիմանարար իրավունքների պաշտպանության մասին ՀՀ կառավարության դիմումին ի պատասխան՝ հունիսի 8-ին Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը արձանագրել է, որ նշված զինծառայողների նկատմամբ ուժի մեջ է 2020 թվականի նոյեմբերի 3-ի միջնակյալ միջոց կիրառելու որոշումը, այնպես ինչպես մյուս գերեվարված և պահվող քաղաքացիական անձանց նկատմամբ: Այս մասին տեղեկացնում են ՄԻԵԴ-ում ՀՀ ներկայացուցչի ֆեյսբուքյան էջում:
Միաժամանակ Եվրոպական դատարանի որոշման հիման վրա Ադրբեջանի կողմից տրամադրվել են զինծառայողների առողջական վիճակին վերաբերող փաստաթղթերը, ինչպես նաև վերջիններիս առաջադրված մեղադրանքները:
Նշվում է նաև, որ Եվրոպական դատարանը նույն օրը մերժել է նաև Ադրբեջանի դիմումը, որով վերջինս պահանջել էր վերացնել իր կողմից գերեվարումը չհաստատված անձանց նկատմամբ կիրառված միջանկյալ միջոցները: Վերջիններս շարունակում են մնալ ուժի մեջ:

ЕСПЧ оставил в силе решение о применении промежуточной меры: Азербайджан предоставил документы о состоянии здоровья шести армянских военнопленных
10/06/2021 19:56
В ответ на заявление правительства Армении о защите основополагающих прав взятых в плен 27 мая Азербайджаном шести армянских военнослужащих Европейский суд по правам человека (ЕСПЧ) 8 июня констатировал, что решение о применение промежуточной меры от 3 ноября 2020 года остается в силе как в отношении указанных военнослужащих, как и других пленных и удерживаемых в плену гражданских лиц. Об этом говорится в сообщении представительства Армении в ЕСПЧ.
Одновременно, на основании решения Европейского суда Азербайджан предоставил документы, касающиеся состояния здоровья шести военнослужащих, а также предъявленных им обвинений.
Отмечается также, что Европейский суд в тот же день отклонил заявление Азербайджана с требованием отменить применение промежуточных мер по части лиц, пленение которых он не подтверждает. Эти промежуточные меры остаются в силе.