Ֆիլիպ Ռիքերը հանդիպում է անցկացրել ՀՀ ԱԳՆ-ում, հանդիպման մասնակիցները չեն նշվում
Հունիսի 9-ին ԱՄՆ պետքարտուղարի եվրոպական և եվրասիական հարցերով տեղակալի պաշտոնակատար Ֆիլիպ Ռիքերը հանդիպում ունեցավ ՀՀ ԱԳ նախարարությունում:
Հանդիպման ընթացքում ՀՀ և ԱՄՆ արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների բարձրաստիճան պաշտոնյաները քննարկեցին երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող հարցերի լայն շրջանակ: Հատուկ անդրադարձ կատարվեց ԼՂ հակամարտության կարգավորմանը, հայ ռազմագերիների և պատանդի կարգավիճակում գտնվող քաղաքացիական անձանց անհապաղ հայրենադարձմանը, ինչպես նաև` Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից ՀՀ ինքնիշխան տարածք ներթափանցման հետևանքով ստեղծված իրավիճակին:
Երկուստեք վերահաստատվեց ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների ձևաչափի առանցքային դերակատարության շարունակականությունը ԼՂ հակամարտության կարգավորման գործում: Կարևորվեց առաջացած հումանիտար հարցերի հասցեագրումը և Արցախ միջազգային մարդասիրական օգնության անարգել մուտքը:
Ամերիկյան կողմն ընդգծեց Հայաստանի և Ադրբեջանի սահմանին տիրող իրավիճակի լարվածության թուլացման անհրաժեշտությունը` վերահաստատելով ԱՄՆ պետքարտուղարության մայիսի 27-ի հայտարարությամբ ամրագրված դիրքորոշումն առ այն, որ Ադրբեջանի զինված ուժերը պետք է հետ քաշվեն մայիսի 11-ի դրությամբ զբաղեցրած դիրքեր։
Մտքեր փոխանակվեցին նաև մարդու իրավունքների պաշտպանության և մարդկության դեմ հանցագործությունների կանխարգելման օրակարգի շուրջ: Ընդգծվեց Հայոց ցեղասպանության ճանաչման կարևորությունը՝ որպես ապագայում նման հանցագործությունները կանխարգելելու գործուն միջոց:

Филип Рикер провел встречу в МИД Армении
Исполняющий обязанности помощника госсекретаря США по Европе и Азии Филип Рикер провел встречу в МИД Армении.
В ходе встречи высокопоставленные должностные лица Госдепартамента США и МИД Армении обсудили широкий круг вопросов, представляющих взаимный интерес. Особое внимание было уделено урегулированию нагорно-карабахского конфликта, незамедлительному возвращению на Родину армянских военнопленных и находящихся в статусе заложников гражданских лиц, а также разрешению сложившейся вследствие вторжения азербайджанских вооруженных сил на суверенную территорию Республики Армения ситуации.
Обоюдно была подтверждена ключевая роль сопредседателей Минской группы ОБСЕ в урегулировании нагорно-карабахского конфликта. Была подчеркнута необходимость беспрепятственного доступа международной гуманитарной помощи в Арцах.
Американская сторона подчеркнула необходимость ослабления напряженности на армяно-азербайджанской границе, подтвердив закрепленную в заявлении Госдепартамента США от 27 мая позицию о том, что вооруженные силы Азербайджана должны быть отведены на позиции, занимаемые ими по состоянию на 11 мая.
Состоялся также обмен мнениями по вопросам защиты прав человека и предотвращения преступлений против человечности. Была подчеркнута важность признания Геноцида армян как эффективного способа предотвращения подобных преступлений в будущем.