Ավարտվել է Իրանում վայրէջք կատարած «Բոինգի» միջադեպի քննությունը. արձանագրվել են թռիչքային անվտանգությանն սպառնացող թերություններ. Քաղավիացիա
14/06/2021 10:24
Քաղաքացիական ավիացիայի կոմիտեում ավարտվել է 2021 թվականի փետրվարի 19-ին և 20-ին «ՖԼԱՅ ԱՐՄԵՆԻԱ ԷՅՐՎԵՅԶ» ՍՊ ընկերության կողմից շահագործվող Boeing B737-300 EK-FAA օդանավի մեկանգամյա տեխնիկական տեղափոխական թռիչքների ժամանակ տեղի ունեցած միջադեպի մասնագիտական քննությունը, ինչի արդյուքում արձանագրվել են թռիչքային անվտանգությանը սպառնացող թերություններ:
Կոմիտեի ֆեյսբուքյան էջում հայտնում են, որ հիմք ընդունելով արձանագրված թերությունները, ինչպես նաև այն փաստը, որ «ՖԼԱՅ ԱՐՄԵՆԻԱ ԷՅՐՎԵՅԶ» ՍՊ ընկերությունը ներկա պահին չունի շահագործման ենթակա որևէ պիտանի օդանավ՝ որոշում է կայացվել կասեցնել թիվ 070 օդանավ շահագործողի վկայականը:
«Միաժամանակ տեղեկացնում ենք, որ ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունում նշված դեպքի հետ կապված քննությունը շարունակվում է: Քաղաքացիական ավիացիայի կոմիտեն մասնագիտական քննության արդյունքները կներկայացնի ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությանը», - նշված է հաղորդագրության մեջ:
Խոսքը գնում է 2021 թվականի փետրվարի 20-ին «ՖԼԱՅ ԱՐՄԵՆԻԱ ԷՅՐՎԵՅԶ» ՍՊ ընկերության Boeing B737-300 տիպի օդանավի Թեհրանի Մեհրաբադ օդանավակայանում չարտոնված վայրէջք կատարելու կապակցությամբ, որը 2021 թվականի ապրիլի 23-ից գտնվում է Երևանի Զվարթնոց օդանավակայանում:

Завершено расследование инцидента с совершившим посадку в Иране самолетом Boeing 737 –  Комитет гражданской авиации
14/06/2021 12:13
Завершено расследование инцидента с совершившим посадку в Иране самолетом Boeing 737 – Комитет гражданской авиации
Комитет гражданской авиации Армении завершил служебное расследование инцидента, произошедшего во время технического полета эксплуатируемого компанией «Fly Armenia Airways» самолета Boeing B737-300 EK-FAA 19 и 20 февраля 2021 года, в результате которого выявлены технические неполадки, представляющие угрозу безопасности полетов.
Комитет гражданской авиации сообщает, что принимая за основание указанные неполадки, а также тот факт, что авиакомпания «Fly Armenia Airways» не имеет в настоящее время пригодное для эксплуатации какое-либо воздушное судно, принято решение приостановить действие сертификата на эксплуатацию самолета № 070.
«Вместе с тем сообщаем, что в Службе национальной безопасности продолжается следствие по данному делу. Комитет гражданской авиации предоставит результаты служебного расследования Службе национальной безопасности», - отмечается в сообщении.
Отметим, речь идет о несанкционированной посадке самолета Boeing B737-300 авиакомпании«Fly Armenia Airways» 20 февраля 2021 года в аэропорту «Мехрабад» в Тегеране, который с 23 апреля 2021 года находится в аэропорту «Звартноц» Еревана.