Անելու ենք ամեն ինչ ատոմակայանի կյանքը երկարեցնելու համար. Ռոբերտ Քոչարյան
Մենք անելու ենք ամեն ինչ, ատոմակայանի կյանքը երկարեցնելու համար, Մեծամորում ընտրողներին հավատացրեց «Հայաստան» դաշինքի վարչապետի թեկնածու Ռոբերտ Քոչարյանը:
Նա հիշեցրեց, որ Հայաստանն ատոմակայանը պարտավորվել էր փակել դեռ 1995թ.:
«Հասանք նրան, որ ատոմակայանի փակման թեման օրակարգից հանվեց: Բավական լուրջ ծախսեր արվեցին ատոմակայանի անվտանգությունն ապահովելու համար:Հավանական է, որ ատոմակայանը փակված կլիներ վաղուց՝ ժամկետներ էին ֆիքսված», - նշեց Քոչարյանը:
Խոսելով նոր էներգաբլոկի մասին՝ վարչապետի թեկնածուն նշեց, որ ընդհանրապես գեներացիայի մեջ ոչ ոք գումար չի դնելու, բլոկը չի կառուցելու, եթե չկա պայմանագիր, թե ով է այդ հոսանքն առնելու, եթե խոսքը մասնավոր ներդրումների մասին է: Ըստ նրա՝ խոչընդոտը դա է:
«Նոր բլոկի շինարարությունը կարող է օրակարգ մտնել, եթե մեզ հաջողվի նաև այդ հոսանքը վաճառել ոչ միայն Հայաստանի ներսում, այլև Հայաստանից դուրս: Այդ դեպքում պայմանագրերով ապահովված ծավալի վաճառքը հնարավորություն է տալու խոսել նոր բլոկի շինարարության մասին», - ասաց Քոչարյանը՝ նշելով, որ նոր ատոմակայանի հոսանքը լինելու է ավելի թանկ, քան այսօրվանը, որովհետև ամորտիզացիայի հարց կա:
Նա նաև նկատեց, որ աշխատատեղերի առումով ատոմակայանը քիչ է, և հատկապես կանանց համար պետք է աշխատատեղեր ստեղծել Մեծամորում:

Мы сделаем все, чтобы продлить жизнь Армянской атомной станции – Роберт Кочарян
Мы сделаем все, чтобы продлить жизнь Армянской атомной станции, заявил сегодня второй президент Армении, лидер блока «Армения» Роберт Кочарян на встрече с жителями Мецамора.
Он отметил, что Армения обязалась закрыть атомную станцию еще в 1995 году.
«Тогда мы добились того, что тема закрытия атомной станции была снята с повестки. Были сделаны довольно большие затраты для обеспечения безопасности атомной станции», - сказал он.
Касаясь строительства нового энергоблока, кандидат на пост премьер-министра от блока «Армения» отметил, что если речь идет о частных инвестициях, то в генерацию никто не будет вкладывать средства и блок не будет построен, если нет договора о том, кто будет покупать эту электроэнергию.
«Строительство нового блока может быть в повестке, если нам удастся также продать эту электроэнергию не только внутри Армении, но и за ее пределами. В таком случае продажа обеспеченного договором объема предоставит возможность говорить о строительстве нового блока», - сказал Роберт Кочарян, отметив, что вырабатываемая новой атомной станцией электроэнергия будет стоить дороже, чем сегодняшняя из-за вопроса амортизации.
Он также отметил, что в плане рабочих мест атомная станция недостаточна и в Мецаморе необходимо создать рабочие места, особенно для женщин.