Որոշ պետական պաշտոնյաներ հիվանդանոցների տնօրեններին հրահանգել են հավաքագրել և իրենց տրամադրել ստացիոնար բուժում ստացող պացիենտների անձնագրային տվյալները. Արմեն Չարչյան
15/06/2021 17:41
«Հայաստան» դաշինքի պատգամավորի թեկնածու, պրոֆեսոր Արմեն Չարչյանը ուղերձ է հղել առողջապահական կազմակերպությունների տնօրեններին:
«Ես ստացել եմ հավաստի տեղեկություններ, որ առողջապահական համակարգի որոշ պետական պաշտոնյաներ հրահանգել են հիվանդանոցների տնօրեններին հավաքագրել և իրենց տրամադրել Ձեր հիվանդանոցներում ստացիոնար բուժում ստացող պացիենտների անձնագրային տվյալները:
Խնդրում և կոչ եմ անում Ձեզ, չենթարկվել այդ արկածախնդիր պաշտոնյաների անօրինական հրահանգներին և չկատարել քրեորեն պատժելի արարք:
Հիշեցնում եմ Ձեզ, որ պացիենտի անհատական, առավել ևս անձնագրային տվյալները հանդիսանում են բժշկական գաղտնիք, պաշտպանված են օրենքով և դրանց հավաքագրումը և տրամադրումը երրորդ անձի, հանդիսանում է հանցագործություն:
Ես հետևողական եմ լինելու բացահայտելու, թե որ տնօրեններն են այդ հրահանգը կատարել և կարճ ժամանակ անց, նրանք կպատժվեն օրենքի ողջ խստությամբ: Մենք պետք է բարձր պահենք բժշկի մեր պատիվն ու առաքելությունը և միասին վերակառուցենք մեր Հայաստանը», - ասված է ուղերձում։

Некоторые государственные чиновники поручили директорам больниц собрать и предоставить им паспортные данные пациентов – Армен Чарчян
15/06/2021 18:28
Кандидат в депутаты от блока «Армения», профессор Армен Чарчян направил послание директорам медицинских организаций.
«У меня есть достоверная информация, что некоторые государственные чиновники системы здравоохранения поручили директорам больниц собрать и предоставить им паспортные данные пациентов, которые находятся на стационарном лечении в Ваших больницах.
Прошу и призываю Вас не подчиняться незаконному требованию этих чиновников-авантюристов и не совершать уголовно-наказуемое деяние.
Напоминаю Вам, что персональные, и тем более паспортные данные пациента являются медицинской тайной, защищены законом, а их предоставление третьему лицу является преступлением.
Я буду последовательным в выявлении тех директоров, которые выполнили это указание и через короткое время они понесут наказание по всей строгости закона. Мы должны высоко держать нашу честь и миссию врача и восстановить вместе Армению», - говорится в послании.